Fjernbusnet lukker ned midt i juni
Fredag 7. juni 2024 kl: 10:18
Af: RedaktionenVikingbus har besluttet at lukke fjernbusnettet "Fleet" ned med sidste rejsedag søndag 16. juni. Selskabet oplyser, at passagerer, der har booket og betalt billet til rejser efter den dato, vil få beløbet retur
"Fleet lukker og har sidste rejsedag den 16. juni 2024. Vi beklager meget, at vi ikke kan betjene dig på den rejse, du har købt".
Sådan står der på Fleet.dk, som Vikingbus lancerede 30. marts sidste år som direkte konkurrent til eksempelvis fjernbusselskabet Flixbus og Kombardoexpressen - og til DSB's tog.
Fleet oplyser videre, at selskabet refunderer beløbet for billetter, til det betalingskort billetten er købt med, inden for 48 timer.
Hvis man har et tilgodebevis, vil man få det udbetalt inden 16. august, hvis man henvender sig ti selskabet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Nyt signalsystem betyder 14 dage uden tog på Svendborgbanen
- Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




