En del af Esbjerg Havn bliver midlertidigt udlagt som et militært område
Torsdag 6. juni 2024 kl: 11:49
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politi har truffet aftale med Forsvaret om at etablere et midlertidigt militært område på Esbjerg Havn fra lørdag 8. til onsdag 12. juni. Etableringen sker i sammenhæng med Værtsnationsstøtte, hvor materiel med mere fra allierede styrker ankommer til Esbjerg og skal transporteres videre
Det midlertidige militære område bliver bevogtet af soldater fra Hærhjemmeværnsdistrikt Syd- og Sønderjylland.
Der vil være tydelig skiltning og afspærring på landjorden. Områderne vil være spærret af for uvedkommende.
Der vil i perioden blive sat skilte op langs Estrupvej med standsnings- og parkeringsforbud fra rundkørslen Taurusvej/Estrupvej til rundkørslen ved Gammelby Ringvej/Estrupvej.
Der vil i perioden blive sat skilte op langs Estrupvej med standsnings- og parkeringsforbud fra rundkørslen Taurusvej/Estrupvej til rundkørslen ved Gammelby Ringvej/Estrupvej.
Det midlertidige militære område befinder sig inden for den del af havneområdet, der i forvejen er ISPS-sikkerhedsområde (International Ship and Port Facility Security), hvor der ikke er offentlig adgang. I en del af perioden vil det midlertidige militære område også omfatte en del af havnebassinet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
- Den svenskflagede flåde vokser efter flere år med svag udvikling
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Transportbranchen løfter produktionen
- Vestmole i Hirtshals bliver bygget af Aarhus-virksomhed med selskaber blandt andet i Sverige og Polen
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danmarks største erhvervshavn opjusterer efter første halvår
- Limfjordshavn har bestilt et nyt hybridt landstrøms- og batterisystem
- Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




