En del af Esbjerg Havn bliver midlertidigt udlagt som et militært område
Torsdag 6. juni 2024 kl: 11:49
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politi har truffet aftale med Forsvaret om at etablere et midlertidigt militært område på Esbjerg Havn fra lørdag 8. til onsdag 12. juni. Etableringen sker i sammenhæng med Værtsnationsstøtte, hvor materiel med mere fra allierede styrker ankommer til Esbjerg og skal transporteres videre
Det midlertidige militære område bliver bevogtet af soldater fra Hærhjemmeværnsdistrikt Syd- og Sønderjylland.
Der vil være tydelig skiltning og afspærring på landjorden. Områderne vil være spærret af for uvedkommende.
Der vil i perioden blive sat skilte op langs Estrupvej med standsnings- og parkeringsforbud fra rundkørslen Taurusvej/Estrupvej til rundkørslen ved Gammelby Ringvej/Estrupvej.
Der vil i perioden blive sat skilte op langs Estrupvej med standsnings- og parkeringsforbud fra rundkørslen Taurusvej/Estrupvej til rundkørslen ved Gammelby Ringvej/Estrupvej.
Det midlertidige militære område befinder sig inden for den del af havneområdet, der i forvejen er ISPS-sikkerhedsområde (International Ship and Port Facility Security), hvor der ikke er offentlig adgang. I en del af perioden vil det midlertidige militære område også omfatte en del af havnebassinet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dansk konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet
- Skibsfarten skal ikke være kanal og skydeskive for narkosmugling
- Nye regler mod narkosmugling:
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Færgerederi har taget urimeligt høje priser på overfart mellem Rødby og Puttgarden
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Svensk øresundshavn håndterede et stigende antal containere
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




