Bekendtgørelse skal give bedre mulighed for at rekruttere buschauffører
Tirsdag 4. juni 2024 kl: 11:07
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen har haft et udkast til en ny bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om kvalifikationskrav til visse førere af køretøjer i vejtransport. Det centrale er, at Færdselsstyrelsen med den nye bekendtgørelse vil bedre mulighederne for at rekruttere buschauffører ved at sænke alderskravet
Ændringen betyder, at alderskravet for buschauffører, som kører international personbefordring, bliver sænket fra 23 år til 21 år, hvilket vil give virksomheder, som udfører international personbefordring, bedre muligheder for at rekruttere chauffører.
Udkastet har været i høring frem til 31. maj, og Færdselsstyrelsen forventer, at bekendtgørelsen kan træde i kraft søndag 1. juli 2024.
Interesserede kan læse mere på Høringsportalen, hvor man blandt andet kan se udkastet til bekendtgørelsen i sin fulde længde - klik her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - 36 busruter bliver ændret i Storkøbenhavn
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Tre dieseltog fra 1980'erne lever videre
- Nye letbanetog betyder 15 minutters drift til og fra Odder
- Region investerer i otte nye letbanetog
- Svensk togopertør begynder at køre mellem Stockholm og Hamburg via København og Kolding
- Færdselspolitiet og Færdselsstyrelsen gennemførte særlig indsats rettet mod taxier
- Over to millioner tjekker ind med Rejsekort-app
- Hver femte unge har brugt pirattaxi
- Pirater i taxi hævede 100.000 kroner
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





