Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Antallet af konkurser steg relativt meget i april

Tirsdag 21. maj 2024 kl: 10:47
Af: Redaktionen

Antallet af konkurser steg relativt meget i april
(Grafik: Danmarks Statistik)

I april var der 256 ifølge Danmarks Statistik erklærede konkurser blandt aktive virksomheder, når der korrigeres for normale sæsonudsving, Det var 22,1 procent flere end i marts. Konkurserne betød, at 1.136 mistede deres job

I perioden februar-april 2024 har antallet af konkurser i aktive virksomheder ligget 2,2 procent højere end i perioden november 2023 - januar 2024, lige som jobtabet i faktiske tal var 25,3 procent højere. I april udgjorde konkurser blandt de aktive virksomheder, der har fået momslån i Corora-tiden, 21 procent af det faktiske antal konkurser i de aktive virksomheder.


Det faktiske antal konkurser i januar-april 2024 lå ifølge Danmarks Statistik noget lavere i de branchegrupper, der typisk har flest konkurser, når der sammenlignes med den samme periode i 2023.


Industri, engroshandel og erhvervsservice lå 30-38 procent lavere end i 2023, mens byggeri, detailhandel og transport lå 17-19 procent lavere og restauranter 10 procent lavere. 


I januar-april 2024 lå det samlede konkursniveau for alle aktive virksomheder 20 procent lavere end i samme periode i 2023.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Broselskab passerede vigtige milepæle
- Selskab med faste forbindelser melder om stigende trafik
- Havneselskab har 25-års jubilæum
- Overkørsler bliver opgraderet med bomme i forbindelse med nyt signalsystem
- Energiselskab har sikker tankning og trucknetværk med ladestationer med på messe
- Grustrailer har automatisk rullepresenning
- Udbud af motorvejsbro i Padborg er afsluttet og arbejdet går i gang i foråret
- Forhandlernetværk blev hyldet
- Påhængskøretøj ramte ladcykel
- Pizzabud fik dør smækket i hovedet - og ringede til politiet
- Energiselskab melder klar til transportmesse i Herning
- Transport- og logistikvirksomhed i Greve er taget under konkursbehandling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst