Vej på Lolland bliver udbygget
Torsdag 16. maj 2024 kl: 11:55
Af: RedaktionenDer skal etableres en omfartsvej på Rute 9 nord om Nørreballe på Lolland med midler fra Infrastrukturplan 2035, derudover sikres cykelsti mellem Nørreballe og Sørup. Det oplyser Transportministeriet torsdag
Udbygningen af Rute 9 ved Nørreballe skal give bedre fremkommelighed og trafiksikkerhed. Transportministeriet oplyser, at forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035, der har afsat 394,6 millioner kroner (2024-priser) til projektet, er enige om, at projektet skal gennemføres i en nordlig linjeføring, der indeholder en omfartsvej nord om Nørreballe og en cykelsti fra Nørreballe til Sørup.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet
- Hvid trækker hentede rød fire-akslet asfalt tiptrailer
- Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Transportmesse i Hannover blev besøgt af 140.000
- Bilist kørte ind i gående skraldemand
- Bokstrailere med tre aksler kan trække en trailer
- Sværtransport holdt på bro i Nordsverige i to uger
- Knap tre procent er batteri-elektriske
- Gule sedler har hjulpet
- Gartner og kloakmester har overført en kærre fra Hedensted til Låsby
- Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




