Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet har sigtet en 41-årig kvinde for at køre pirattaxi

Torsdag 16. maj 2024 kl: 11:19
Af: Redaktionen

I sidste uge kunne vi her på transportnyhederne.dk fortælle, at politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster havde standset en bilist i en personbil, som havde tre passagerer med i bil - og som tilsynelandende havde en aftale med bilisten om at betale for turen

Onsdag i denne uge sigtede Sydsjælland og Lolland-Falster en 41-årig kvinde fra Falster for at have overtrådt lovgivningen om hyrekørsel.


Kort om sagen:
Fredag 3. maj standsede en politipatrulje fra Politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster en bil på Brovejen i Nykøbing. Tidligere på dagen havde politiet modtaget en anmeldelse om, at der kunne være tale om en pirattaxi-kørsel, hvor bilisten uden de nødvendige tilladelser kørte hyrekørsel. 






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flere rejste til og fra Limfjordslufthavn
- Letbanen i Odense kørte med knap syv millioner passagerer i 2024
- Busser erstatter tog under sporarbejde i Vestjylland
- Jernbanen mellem Skjern og Holstebro bliver bygget om til batteritog
- Det var ikke berettiget at bortvise en buschauffør, der var involveret i et færdselsuheld.
- Irsk lavprisflyselskab lukker base i Billund
- Knap to millioner fløj via København i januar
- Magasinet Bus 1 - 2025 er udkommet
- Knap halvdelen var kinesiske
- 22 procent af busserne er elektriske
- Seks nye kontrollører skal sikre billetbetalingen
- Nye operatører har afløst konkursramt selskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst