Politiet har sigtet en 41-årig kvinde for at køre pirattaxi
Torsdag 16. maj 2024 kl: 11:19
Af: RedaktionenI sidste uge kunne vi her på transportnyhederne.dk fortælle, at politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster havde standset en bilist i en personbil, som havde tre passagerer med i bil - og som tilsynelandende havde en aftale med bilisten om at betale for turen
Onsdag i denne uge sigtede Sydsjælland og Lolland-Falster en 41-årig kvinde fra Falster for at have overtrådt lovgivningen om hyrekørsel.
Kort om sagen:
Fredag 3. maj standsede en politipatrulje fra Politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster en bil på Brovejen i Nykøbing. Tidligere på dagen havde politiet modtaget en anmeldelse om, at der kunne være tale om en pirattaxi-kørsel, hvor bilisten uden de nødvendige tilladelser kørte hyrekørsel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Sporskifter skal skiftes ved Storebælt
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Lufthavn fløj ud af 2025 med forbedret indtjening
- Buschauffør anker fængselsdom
- Femte metro-linie sendes i udbud
- Nyt udstyr kan vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




