Energiselskab og transportkoncern samarbejder om ladenetværk til elektriske lastbiler
Onsdag 15. maj 2024 kl: 10:16
Af: Redaktionen
DFDS' ellastbil ved Norlys' ladestander til tung transport på Esbjerg Havn. (Foto: Norlys)
Energiselskabet Norlys vil sikre ladeinfrastruktur til den tunge transport. Et samarbejde med transportkoncernen DFDS skal bidrager med viden om, hvor ladestanderne kan placeres for at opnå maksimal udnyttelse. Samarbejdet betyder, at Norlys løbende bygger ladestationer, som DFDS har brug for til sin voksende flåde af batteri-elektriske lastbiler i Danmark. Det sikrer, at DFDS får adgang til flere lademuligheder, og giver samtidig Norlys en kundebase, der vil benytte ladestanderne
![]() | |
|
- Den ’hønen og ægget’-problematik løser vi med dette samarbejde, der betyder, at vognmændene er sikre på at kunne lade deres biler over hele landet, fortsætter hun.
De nye ladestationer, som Norlys bygger i samarbejde med DFDS, vil indgå som en del af energiselskabets landsdækkende ladenetværk til den tunge transport.
Mindst 10 nye ladestationer inden udgangen af 2025
Samarbejdet mellem DFDS og Norlys blev indledt i november, hvor Norlys etablerede den første hurtiglader på DFDS’ adresse ved Onsild i Hobro. Norlys har nu erhvervet arealer, der afspejler DFDS’ behov for opladning i deres rutenetværk. Det gælder blandt andet ved Herning og Aalborg. Det nøjagtige antal ladestationer, som Norlys bygger, er ikke fastlagt endnu, men der bliver forventeligt tale om mindst 10 ladestationer fordelt over hele Danmark inden udgangen af 2025 - altså inden for godt halvandet år.
DFDS har 15 elektriske lastbiler på vejene i Danmark. Ved udgangen af 2024 forventer DFDS at have 125 elektriske lastbiler i drift på tværs af virksomhedens lastbilflåde, heraf 25 i Danmark. For DFDS betyder samarbejdet med Norlys, at transportkoncernen får adgang til ladeinfrastruktur og dermed kan tilbyde logistikløsninger med lav-emission til kunder i Danmark.
- Vores elektriske lastbiler spiller en nøglerolle i vores ambitioner om at reducere vores CO2-udledning fra vejtransport. Men vi er afhængige af, at ladeinfrastrukturen kommer på plads. Vi ønsker at fremme en mere lav-emissions transportsektor, og vi arbejder tæt sammen med vores kunder og vores leverandører i denne omstilling. Det er vores samarbejde med Norlys et godt eksempel på, siger Anders Christensen, der er VP-Nordic i DFDS logistikdivision.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Landstrømsvirksomhed er blevet solgt
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Den elektriske andel er steget
- Den elektriske bestand er vokset
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






