Færgerederi får ny forperson for sit tilsynsråd
Tirsdag 14. maj 2024 kl: 10:06
Af: RedaktionenLørdag 1. juni overtager Birgit Nørgaard posten som forperson for Scandlines’ tilsynsråd efter Vagn Sørensen, der har besluttet at trække sig efter at have siddet på posten siden begyndelsen af 2020
Fra Scandlines lyder det, at Birgit Nørgaard har stor erfaring med bestyrelsesarbejde i virksomheder inden for logistik, teknik, infrastruktur, produktion og energi. Hun sidder i øjeblikket i bestyrelsen for blandt andre Associated Danish Ports, NCC International AB, WSP Global Inc. og Associated British Ports. Hun har desuden været administrerende direktør (CEO) i den rådgivende ingeniørvirksomhed Carl Bro A/S og COO (vicedirektør) i Grontmij NV, der i dag begge er en del af Sweco-koncernen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Sygeplejerske skiftede til søfragt - og vandt landspris på fiskemelsfabrik
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Tættere samarbejde med USA er vigtigt for dansk skibsfart
- Limfjordshavn skal for ottende gang være vært for høje skibe
- Svensk myndighed vil gøre det enklere at vælge søtransport
- Nye regler skal øge sikkerheden for dyr, mandskab og miljø
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Fond giver millioner til forskning på tværs af faggrænser
- Gule sedler har hjulpet
- Havneudbygning i Göteborg følger tidsplan
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



