Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet efterlyser fire mænd for røverier og tyverier i pirattaxier

Tirsdag 7. maj 2024 kl: 12:58
Af: Redaktionen

Københavns Politi efterlyser fire mænd fra Aarhus-området, der er mistænkt for at have begået adskillige røverier og tyverier i København mod berusede personer, som de har samlet op i pirattaxier

En længerevarende efterforskning har ifølge Københavns Politi vist, at en gruppe mænd fra Aarhus-området systematisk har udnyttet personer på vej hjem fra det københavnske natteliv.
 

De er mistænkt for at have kørt pirattaxi og samlet berusede personer op. Under kørslen har de forurettede siddet foran på passagersædet i den tro, at de har været alene med chaufføren, men på bagsædet har endnu en gerningsmand afluret passagerens pinkode eller Mobilepay-kode.
 

Gerningsmændene har stjålet personernes kort eller telefoner. I nogle tilfælde har de forurettede modsat sig, og her har de nu eftersøgte mænd ifølge politiet anvendt vold eller trusler.
 

Røverierne og tyverierne er begået i perioden fra december 2023 til april 2024. Den 18. april blev seks mænd anholdt i sagen, og de har siden siddet varetægtsfængslet.
 

Derudover efterlyser Københavns Politi de omtalte fire mænd, der er i alderen 17 til 32 år.


- De fire mænd ved godt, at vi leder efter dem, men de har endnu ikke meldt sig selv. Derfor går vi nu ud med navne og billeder i håb om, at nogen ved, hvor mændene befinder sig, siger politikommissær Thomas Nyby-Brockmann fra Københavns Politi.
 
 
Politiet opfordrer alle, der har oplysninger om personerne, til at rette henvendelse til enten Københavns politi eller Østjyllands politi - i begge tilfælde på telefon 114.


Interesserede kan se mere om de efterlyste her:







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rederi rykker rundt på færger for at få sommerplanen til at hænge sammen
- Tysk bliver en del af den digitale teoriprøve
- Nærhed til borgerne er afgørende for fremtidens kollektive trafik
- Nationale regler for førerdokumenter udstedt af Ukraine ændres
- Færdselsstyrelsen sender bekendtgørelse om kvalifikationskrav i høring
- Passagertallet har nået 2019-niveauet
- Ungarsk lavprisflyselskab åbner tre nye ruter fra Billund
- Ekspertudvalg melder ud med modeller for lokal kollektive transport
- Rederi-koncern melder om flere passagerer og mindre gods
- Midtjysk lufthavn får ny flyforbindelse til England
- Trafikselskabet på Bornholm har kørt kundetilfredsheden op
- Fire nye busser på Bornholm holder stille på grund af tekniske problemer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst