Trafikdirektør skifter selskab
Torsdag 2. maj 2024 kl: 09:48
Af: RedaktionenLars Berg, der siden 2014 har været direktør i trafikselskabet Sydtrafik, der står for den kollektive trafik i Syd- og Sønderjylland, overtager med virkning fra lørdag 1. juni posten som direktør i trafikselskabet Midttrafik, der står for den kollektive trafik i Midtjylland. Han overtager posten Jens Erik Sørensen, der går på pension
![]() | |
|
- Jeg glæder mig til samarbejdet med Lars Berg. Midttrafik er som organisation i en god gænge. Vi får en direktør med en god ballast, der kan fortsætte det gode arbejde og samtidig styrke Midttrafik's udvikling, siger bestyrelsesformanden for Midttrafik, Steen Vindum (V).
Han peger på, at SVM-Regeringens ekspertudvalg, der skal se på udvikling og muligheder for den kollektive transport, forhåbentlig kommer med nogle svar og handlemuligheder.
- Det skal Midttrafik være klar til, siger han.
Midttrafik er inde i en positiv udvikling med stigende passagertal efter nogle år med dalende passagertal på grund af covid-19 og efterfølgende stigende energipriser.
Trafikselskabet ser en fremtid i møde, hvor den kollektive trafik kan bidrage til at løse samfundsrelaterede udfordringer med klima, trængsel på vejene og sammenhæng fra land til by.
Lars Berg kommer fra trafikselskabet Sydtrafik, hvor han har været direktør siden 2014. Midttrafik får derfor en ny direktør med et solidt kendskab til kollektiv transport.
- Jeg er både beæret og stolt over at få muligheden for at stå i spidsen for Midttrafik. Og jeg glæder mig til, at jeg starter 1. juni, siger Lars Berg og peger på, at den kollektive transport har haft nogle svære år, og at der skal fortsat skal være et stort fokus på at få flere passagerer i den kollektive trafik.
- Grundlaget for det er den gode driftsstabile kerne af kollektiv trafik samtidig med, at der skal udvikles nye mobilitetsformer til gavn for den enkelte borger i Midtjylland. Jeg ser meget frem til at tage ansvaret for at sikre og udvikle Midttrafiks vigtige position inden for kollektiv mobilitet i samarbejde med bestyrelsen, medarbejderne og nære interessenter, siger Lars Berg.
Lars Berg efterfølger som nævnt posten som direktør i Midttrafik efter Jens Erik Sørensen, der har valgt at takke af efter 17 år som direktør for det midtjyske trafikselskab.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Knap tre ud af fire døde er mænd
- Sydjysk kommune vil give tilskud til at køre med bilen fyldt op
- Fragtmængderne steg i maj
- Et sort slør skjulte en vildt elektrisk løve
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Mobilitet via app kommer ud i Danmark
- Færgerederi ombygger to færger til hybriddrift
- Bornholms taxier får hjælp fra 31 sjællandske under årets folkemøde
- Video viser buschauffør slå en person i hovedet
- Mand fra Lolland manglede mønt til taxi i Maribo
- Gammel hovedvej syd for Randers er genåbnet
- Persontransportvirksomhed i Rødovre er end i Skifteretten
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |