Frederikshavn Havn kommer under kommunens ledelse
Onsdag 24. april 2024 kl: 19:03
Af: RedaktionenØkonomiske vanskeligheder hos Frederiskhavn Havn betyder, at der ikke var likviditet til at holde driften i gang. Onsdag blev havnen, der hidtil har været en kommunal selvstyrehavn, en direkte del af Frederikshavn Kommune
Frederikshavn Havn er den anden kommunale selvstyrehavn, som inden for de seneste år er blevet overtaget af direkte af ejer-kommunen. I december 2022 blev havnen i Hanstholm overtahet af Thisted Kommune efter at være kommet i økonomiske vanskeligheder.
Frederikshavn Havn havde ligesom Hanstholm Havn investeret i store havneudvidelser.
Frederikshavn Havn øgede i 2022 både overskud og omsætning.
I januar fratrådte Mikkel Seedorff Sørensen som direktør for Frederikshavn Havn. Det sammen gjaldt vicedriftsdirektør Kim Nielsen. Begrundelsen var først og fremmest den økonomiske situation, som havnen var kommet i.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Transportmesse i Hannover blev besøgt af 140.000
- Bilist kørte ind i gående skraldemand
- Bokstrailere med tre aksler kan trække en trailer
- Sværtransport holdt på bro i Nordsverige i to uger
- Knap tre procent er batteri-elektriske
- Gule sedler har hjulpet
- Gartner og kloakmester har overført en kærre fra Hedensted til Låsby
- Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




