Frederikshavn Havn kommer under kommunens ledelse
Onsdag 24. april 2024 kl: 19:03
Af: RedaktionenØkonomiske vanskeligheder hos Frederiskhavn Havn betyder, at der ikke var likviditet til at holde driften i gang. Onsdag blev havnen, der hidtil har været en kommunal selvstyrehavn, en direkte del af Frederikshavn Kommune
Frederikshavn Havn er den anden kommunale selvstyrehavn, som inden for de seneste år er blevet overtaget af direkte af ejer-kommunen. I december 2022 blev havnen i Hanstholm overtahet af Thisted Kommune efter at være kommet i økonomiske vanskeligheder.
Frederikshavn Havn havde ligesom Hanstholm Havn investeret i store havneudvidelser.
Frederikshavn Havn øgede i 2022 både overskud og omsætning.
I januar fratrådte Mikkel Seedorff Sørensen som direktør for Frederikshavn Havn. Det sammen gjaldt vicedriftsdirektør Kim Nielsen. Begrundelsen var først og fremmest den økonomiske situation, som havnen var kommet i.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Stor kontrol afslørede stjålet værktøj, narkokørsel og brud på køre- og hviletidsreglerne
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Solceller på taget betyder mindre CO2-udledning fra diesellastbiler
- Chauffør får bøde for at køre ind i en bro i Holbæk
- Leverandør af byggematerialer og andet godt har åbnet sit nye nationale distributionscenter
- Militær mobilitet starter med civil mobilitet
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danske lastbiler får samlet mere gods på ladet
- Danske lastbiler transportarbejder mere
- 10 ud af 12 dæk skulle skiftes
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




