Tysk logistikkoncern skal distribuere reservedele til tyske lastbiler og busser - i Australien og New Zealand
Onsdag 17. april 2024 kl: 13:00
Af: Redaktionen
(Foto: Daimler Trucks/James Stanford)
Daimler Truck har indgået en aftale med transport- og logistik-koncernen DB Schenker om, at den skal stå for distributionen af reservedele til busser og lastbiler i to operate major new warehouse in Melbourne Australien og New Zealand
Aftalen betyder, at DB Schenker, der er ejet af Deutsche Bahn og i øjeblikket er sat til salg, skal drive Daimler Truck's nye 19.000 kvadratmeter store lager i Melbourne, der rummer over 40.000 numre på reservedele til busser og lastbiler.
Den nye lager, der ligger 23 kilometer fra Melbourne's centrum og 20 kilometer fra Tullamarine Airport, er designet specielt til at styrke Daimler Truck’s evne til at levere reservedele til kunder i Australien og New Zealand og rummer alt fra små vinduesvaskere til komplette lastbilførerhuse.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




