Toldere fandt knap tre ton narkotika sidste år
Torsdag 4. april 2024 kl: 12:57
Af: RedaktionenI 2023 tilbageholdt Toldstyrelsen omkring 2,9 ton narkotika, hvoraf hash udgjorde langt størstedelen med ca. 1,9 ton. Det viser en ny opgørelse, som Toldstyrelsen har lavet. Særligt hash og opioider bliver tilbageholdt i kontrollen
![]() | |
|
- Vi ser generelt mere narkotika på grænsen. Det gælder i særdeleshed hash, som vi i stigende grad finder i pakker på post- og kurerterminaler rundt om i landet. Af andre typer narkotika har vi også fokus på ulovlige piller som for eksempel opioider og benzodiazepiner, som vi tilbageholdt næsten en million af sidste år, siger kontroldirektør i Toldstyrelsen, Jeppe Kjærgaard, der fortsætter:
- Fælles for stofferne er, at smuglerne er enormt kreative i forsøget på at få dem ind over grænsen, så vi arbejder konstant på at blive endnu bedre til at opsnappe den her type narkotika på baggrund af efterretninger, data og konkrete stikprøver.
Toldstyrelsen peger på, at der sidste år var flere opsigtsvækkende sager. I januar fandt toldere 740.000 psykoaktive piller i en rustvogn, i februar over 300 kg hash i en autotransporter ved den dansk-tyske grænse, og en sag fra december, hvor en mandlig rejsende blev taget med et halvt kg kokain i kroppen i Københavns Lufthavn.
Om Toldstyrelsens kontroller:
- Toldstyrelsen samarbejder med politiet om kontrollen af forskellige former for narkotika for at begrænse ulovlig import og handel i Danmark. Sagerne bliver overdraget til politiet, der som ansvarlig myndighed står for den videre efterforskning
- Toldstyrelsen kontrollerer varer på vej til både private og virksomheder. Når varer udtages til kontrol, sker det som stikprøver eller baseret på en risikovurdering
- Oplysninger fra andre toldmyndigheder og danske myndigheder er med til at danne udgangspunktet for de konkrete risikovurderinger. Scannere og toldhunde indgår i arbejdet med at udvælge og kontrollere varer
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rederi rykker rundt på færger for at få sommerplanen til at hænge sammen
- Tysk bliver en del af den digitale teoriprøve
- Nationale regler for førerdokumenter udstedt af Ukraine ændres
- Kølebiler med 170 hk er i master-klasse og har trådløse funktioner
- Færdselsstyrelsen sender bekendtgørelse om kvalifikationskrav i høring
- Samarbejde skal give fleksibel og sikker fødevaredistribution i København
- Elektriske varebiler kommer med fem års garanti
- Politi advarer mod falske fragtfirmaer
- Ny transportvirksomhed i Gørding levede kun kort
- Transportfirma i Odense er taget under konkursbehandling
- Rederi-koncern melder om flere passagerer og mindre gods
- Flere lastbiler kører med danske nummerplader
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |