Bjergningsbil kører med blokvogn på 15,5 meter - eller mere
Tirsdag 2. april 2024 kl: 13:49
Af: Redaktionen
TJ Bjergning i Glostrup har fået en nye tre-akslet Scania 560 R-trækker, som sammen med en tre-akslet Faymonville-blokvogn skal bruges til at transportere elektriske lastbiler og busser, der er bjærget fra et ulykkessted, er havareret, har været brudt i brand eller af andre årsager ikke kan køre
På den tre-akslede Faymonville -blokvogn, som den nye tre-aklede Scania 560 R, der er malet og dekoreret i TJ Bjergnings mørkeblå og gule farver, er ladsengen som udgangspunkt 9 meter, men den kan trækkes 6,5 meter ud, så den bliver 15,5 meter i alt. Blokvognen kan dermed klare et komplet køretøj i form af en lastbil eller bus - og den lave ladseng giver plads til en frihøjde, som de fleste køretøjer holder sig inden for. Akslerne på blokvognen er pendel-aksler og er drejbare i alle retninger og drejbare uafhængigt af hinanden.
Blokvognen er godkendt til at måtte køre 60 km/t med 80 tons totalvægt og 80 km/t med 50 tons totalvægt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


