Slagelse-virksomhed skal bruge to nye trækkere til entreprenøropgaver
Tirsdag 26. marts 2024 kl: 11:08
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center i Holbæk har leveret to nye tre-akslede Volvo FH 540 6x4 til Slagelse Kloakservice ApS. De to nye trækkere er med hydraulik og skal bruges til entreprenøropgaver
De to nye Volvo FH 540 6x4 er blandt andet leveret med:
- Førerhus med sovekabine
- I-shift-gearkasse
- Luftaffjedring for-/bag
- Hjørnekamera
- Volvo Dynamisk Styring
- Work Remote
- Tandemakselløft
Vognsmeden har stået for opbygningen af de to trækkere med hydraulik. Slutklargøringen er udført af Volvo Truck Center's opbyggerteam i Ringsted. Salgschef Peter Hansen fra Volvo Truck Center i Holbæk har stået for salg og leverance.
Slagelse Kloakservice ApS blev stiftet i 1971 af Willy Jensen. Dengang hed virksomheden "Rødstensgården", hvilket er navnet på gården, der siden starten har været virksomhedens adresse. I folkemunde kaldes virksomheden den dag i dag stadig "Rødstensgården".

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern åbner chaufførtræningscenter i Polen
- Europæiske vognmandsorganisationer opfordrer EU-politikere til at blive enige
- SF's Karina Lorentzen Dehnhardt er et stærkt valg
- Uddannelsesorganisation må uddanne synsmedarbejdere i alle køretøjskategorier
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Transportorganisation takker sygemeldt og afgående transportminister for samarbejdet
- Transportministeren er ramt af stress
- Kalundborg-vognmand har fået ny fire-akslet tiptrailer
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Transport- og logistikkoncern i Greve har fået ny direktør med erfaringer fra andre store transportkoncerner
- Vognmandsforening har lukket sig selv
- Brotrafik kørte resultatet op
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



