Tysk kapitalfond skal overtage tysk produkcent af specialkøretøjer
Torsdag 21. marts 2024 kl: 12:40
Af: RedaktionenDen tyske kapitalfond, Mutares, som sidste år købte Arriva's aktiviteter i Danmark, har indgået en aftale med Iveco om, at kapitalfonden overtager Magirus, der har hjemsted og produktion af eksempelvis brand- og redningskøretøjer. Aftalen ventes at falde på plads senest i januar 2025
Magirus, der i dag mest er kendt for sin produktion af brand- og redningskøretøjer, blev grundlagt i 1864 og har hovedkvarter i Ulm i Sydtyskland. Magirus beskæftiger omkring 1.300 medarbejdere på sine fire produktionssteder - i Tyskland, Italien, Østrig og Frankrig. Magirus har kunder i over 70 lande - hovedsageligt kommuner og offentlige forvaltninger, lufthavne og industrivirksomheder.
Interesserede kan læse mere om Magirus på Wikipedia - tysk - her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dyrskue rummer også varebiler med mere
- To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




