Fire mænd dømt i sag om kokain
Torsdag 22. februar 2024 kl: 13:39
Af: RedaktionenNational enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har torsdag fået idømt fire mænd fængselsstraf for deres roller i en sag om samlet 22 kg kokain. De fire mænd er idømt fængsel for i adskillige tilfælde at være i besiddelse af kokain med henblik på videreoverdragelse. En af mændene blev også dømt for forsøg på at indføre fire kg hash fra Spanien via pakkepost til Danmark
En 37-årig mand blev idømt 12 års fængsel og udvisning for bestandigt af landet for at have instrueret en 23-årig mand i at afhente i alt 22 kg kokain. Det skete ved i alt 20 tilfælde i perioden fra november 2021 til oktober 2022 på adresser i Ørestaden, Karlslunde, Kastrup, Frederiksberg, Måløv, Værløse, Dragør, Nærum og Lynge.
Den 23-årige blev idømt 10 års fængsel. Begge blev desuden dømt for overtrædelse af våbenloven, idet den 23-årige afhentede og var i besiddelse af en pumpgun efter, at den 37-årige havde forhandlet prisen for våbnet.
- Jeg er godt tilfreds med, at retten fandt det bevist, at den 37-årig havde en central rolle. Selvom han ikke selv havde kokainen mellem hænderne, så var det ham, der orkestrerede handlen og instruerede den 23-årige i at afhente det, siger specialanklager Rasmus Von Stamm hos NSK.
- Jeg er godt tilfreds med, at retten fandt det bevist, at den 37-årig havde en central rolle. Selvom han ikke selv havde kokainen mellem hænderne, så var det ham, der orkestrerede handlen og instruerede den 23-årige i at afhente det, siger specialanklager Rasmus Von Stamm hos NSK.
Den 23-årige blev desuden dømt for forsøg på at indføre fire kg hash fra Spanien via pakkepost til Danmark.
En ligeledes 23-årig mand, som ved flere lejligheder afhentede kokainen sammen med den 23-årige blev idømt 5 års fængsel for besiddelse af 1,5 kg kokain med henblik på videreoverdragelse.
En 26-årig mand, som leverede en del af kokainen, blev idømt 7 års fængsel for at overdrage ca. 5 kg kokain.
En anden leverandør af en del af kokainen, en 48-årig mand, er tidligere blevet idømt 11 års fængsel.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Påvirket chauffør gled af vejen med sin lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





