Norsk lavprisflyselskab fløj hjem med et resultat på nyt højt niveau
Fredag 16. februar 2024 kl: 12:54
Af: RedaktionenDet norske lavprisflyselskab, Norwegian, der i januar gennemførte købet af flyselskabet Widerøe, det er det største regionale flyselskab i Skandinavien, har nået sit hidtil bedste resultat på 2.232 millioner norske kroner
Resultatet før skat (EBT) endte på 1.804 millioner norske kroner. Norwegians flåde bestod ved årets udgang af 87 fly, hvoraf 20 af dem var 737 MAX 8-fly.
Norwegian havde i fjerde kvartal 4,7 millioner passagerer, hvilket var en stigning på 100.000 fra 4,6 millioner i fjerde kvartal 2022.
Norwegian's bestyrelse har til hensigt at foreslå et udbytte på 0,60 norske kroner pr. aktie for 2023 til den ordinære generalforsamling i 2024. Udbetaling af udbytte er betinget af godkendelse fra selskabets långivere. Hvis en sådan godkendelse ikke opnås, foreslår bestyrelsen at sætte udbyttebeløbet til side i en fond til senere udbetaling.
Om Widrøe, som Norwegian har købt i januar i år:
Widerøe's Flyveselskap er Norges ældste flyselskab og Skandinaviens største regionale flyselskab. Flyselskabet har godt 3.500 ansatte. Widerøe opererer hovedsageligt lufthavne med korte landingsbaner i de norske landdistrikter og driver flere statslige kontraktruter (PSO-ruter) ud over sit eget kommercielle netværk. I 2023 havde flyselskabet 3,3 millioner passagerer og en flåde på 48 fly, herunder 45 Bombardier Dash 8-fly og tre Embraer E190-E2-fly. Widerøe Ground Handling leverer ground handlingtjenester i 41 norske lufthavne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB
- Hjertestartere i tog får ekstra opmærksomhed
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- Busbaner er til busser
- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




