Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

23-årig kørte udrykningskørsel i sin egen bil - og fulgte Færdselsloven

Torsdag 15. februar 2024 kl: 09:54
Af: Redaktionen

Politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster skriver i den seneste døgnrapport om en 23-årig mand fra Lolland, der kørte udrykningskørsel i sin egen bil. Her på transportnyhederne.dk omtaler vi begivenheden, da vi mener, den må have almen interesse for alle, der har mulighed for at køre bil - lille som stor. Og med følgende kommentar: Husk den hvide klud og ring til politiet bagefter

Det sker sjældent, at private borgere er nødt til at køre udrykningskørsel, men det skete for en 23-årig mand fra Lolland, som onsdag eftermiddag måtte haste til sygehuset i Nykøbing med en fødende kvinde. Den 23-årige gjorde, som det er foreskrevet i Færdselsloven, og anmeldte udrykningen til politiet bagefter.


Reglerne er beskrevet i Færdselslovens paragraf 7, stk. 4: 

Motorkøretøj, der i et enkelt tilfælde benyttes til kørsel med alvorligt syge eller tilskadekomne eller i et andet lignende øjemed, som ikke tåler opsættelse, og som foran på køretøjet på iøjnefaldende måde har anbragt en hvid dug, er under denne kørsel ligestillet med udrykningskøretøj. 

Føreren af motorkøretøjet skal snarest muligt efter, at sådan kørsel har fundet sted, give politiet meddelelse herom. 

Uberettiget anvendelse af hvid dug er forbudt.





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Politikere uddeler knap 18 millioner kroner til flere nulemissionsbusser
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Bustransporten er gratis til valgsteder på Fyn
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Transportpakke skal åbne for højhastighedsbaner
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Flexbus-virksomhed i Næstved er gået konkurs

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst