Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Havn på toppen af Danmark får ny vicedirektør

Tirsdag 9. januar 2024 kl: 11:52
Af: Redaktionen

Havn på toppen af Danmark får ny vicedirektør
Mikal Nielsen (tv) sammen med bestyrelsesleder i Skagen Havn, Niels Arnold Lund. (Foto: Skagen Havn)

Mikal Nielsen, der har været ansat hos Skagen Havn siden 2004 - først med funktion som havneassistent og siden 1. maj 2015 med titel af driftschef, er med virkning fra årsskiftet udnævnt til vicedirektør

- Det er fantastisk at være en del af holdet, der har været med til at udvikle havnen. Muligvis står vi stærkere end nogensinde, siger Mikal Nielsen, der glæder sig til den nye rolle og ikke mindst det strategiske samarbejde med bestyrelsen.


- Skagen Havn er en arbejdsplads i kæmpe forandring. Der er en fornuftig økonomi, vi står stærkt på bæredygtighed, vi har de rigtige rammer og en organisation med dygtige medarbejdere, der alle er med til at styrke relationer til eksisterende såvel som nye kunder. Jeg vil gerne takke bestyrelsen og direktør Willy B. Hansen for tilliden - jeg ser frem til de nye udfordringer, siger Mikal Nielsen videre.


Bestyrelsesleder i Skagen Havn, Niels Arnold Lund, peger på, at han er godt tilpas med, at Mikal Nielsen er blevet ansat som kombineret vicedirektør/driftschef i Skagen Havn. 


- For bestyrelsen har det været vigtigt at skabe øget beslutningskraft og sikkerhed i forhold til ledelsessituationen, ligesom det har været et fokus, at der altid vil være en stedfortræder for den administrerende direktør i fraværssituationer, siger Niels Arnold Lund og fortsætter:


- Med forfremmelsen af Mikal Nielsen som Vicedirektør fastholder vi nogle stærke kompetencer og værdier i forhold til den fremadrettede ledelse af Skagen Havn. Det er samtidig et godt signal til havnens kunder om, at der i konkurrenceudsatte markeder tænkes strategisk i forhold til havnens organisation og udvikling, og derigennem kunne være med til at sikre fortsat vækst også for kunderne. Mikal Nielsen vil i den kommende periode udbygge den teoretiske platform og skabe nye netværk ved gennemførelse af en MBA, hvilket naturligvis også kommer Skagen Havn til gode.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst