Trafikselskab fyrede flextrafikvognmand
Fredag 1. december 2023 kl: 11:09
Af: RedaktionenEn flextrafikvognmand er blevet fyret af trafikselskabet FynBus for ikke at ville oplyse, hvad han betalte sine chauffører i løn. Det skrev Fyens Stiftstidende først i november
- Vognmændene skal svare os, når vi spørger til arbejdsforholdene. Vi vil blandt andet have dokumentation for, hvem vognmanden har ansat, hvordan de er aflønnet, og hvilke arbejdsforhold, de ansatte i øvrigt har. Denne vognmand svarede aldrig, og så annullerede vi kontrakten, sagde kontraktchef i FynBus Ingrid Dissing til Fyens Stiftstidende.
FynBus har gennem en årrække haft fokus på området - blandt andet ved at etablere et kontrolpanel i samarbejde med Fagforbundet 3F, der er faglig organisation for chauffører og har overenskomst på området.
Fyens Stiftstidende skriver videre, at kontrolpanelet fra 2021 til 2023 har kontrolleret 25 vognmænd.
Ud over den fyrede vognmanden har kontrollen betydet, at syv vognmænd skulle efterbetale pension og tre skulle efterbetale løn til ansatte chauffører.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Letbane og busser får flere afgange i nattetimerne
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Trafikselskab indsætter flere afgange og åbner ny expresbusrute
- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
- 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Grønlands nye internationale lufthavn i Ilulissat er blevet godkendt
- Region inviterer til debat om fremtidens transport
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




