Trafikselskab fyrede flextrafikvognmand
Fredag 1. december 2023 kl: 11:09
Af: RedaktionenEn flextrafikvognmand er blevet fyret af trafikselskabet FynBus for ikke at ville oplyse, hvad han betalte sine chauffører i løn. Det skrev Fyens Stiftstidende først i november
- Vognmændene skal svare os, når vi spørger til arbejdsforholdene. Vi vil blandt andet have dokumentation for, hvem vognmanden har ansat, hvordan de er aflønnet, og hvilke arbejdsforhold, de ansatte i øvrigt har. Denne vognmand svarede aldrig, og så annullerede vi kontrakten, sagde kontraktchef i FynBus Ingrid Dissing til Fyens Stiftstidende.
FynBus har gennem en årrække haft fokus på området - blandt andet ved at etablere et kontrolpanel i samarbejde med Fagforbundet 3F, der er faglig organisation for chauffører og har overenskomst på området.
Fyens Stiftstidende skriver videre, at kontrolpanelet fra 2021 til 2023 har kontrolleret 25 vognmænd.
Ud over den fyrede vognmanden har kontrollen betydet, at syv vognmænd skulle efterbetale pension og tre skulle efterbetale løn til ansatte chauffører.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- EU vil ændre udbudsregler med mere fokus på kvalitet og ordentlige vilkår
- EU foreslår nye udbudsregler
- Bus kørte fra sin chauffør
- Selvkørende kollektiv transport rykker tættere på
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Politiet har anholdt tre mænd
- Seks togstationer skal være mere trygge og attraktive
- Det første af 34 metrotog har fået plads til flere passagerer
- Lastbil kørte på to broer i Allerød
- El-busser overholder lovregulering af cybersikkerhed
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



