Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Trafikselskab fyrede flextrafikvognmand

Fredag 1. december 2023 kl: 11:09
Af: Redaktionen

En flextrafikvognmand er blevet fyret af trafikselskabet FynBus for ikke at ville oplyse, hvad han betalte sine chauffører i løn. Det skrev Fyens Stiftstidende først i november

- Vognmændene skal svare os, når vi spørger til arbejdsforholdene. Vi vil blandt andet have dokumentation for, hvem vognmanden har ansat, hvordan de er aflønnet, og hvilke arbejdsforhold, de ansatte i øvrigt har. Denne vognmand svarede aldrig, og så annullerede vi kontrakten, sagde kontraktchef i FynBus Ingrid Dissing til Fyens Stiftstidende.


FynBus har gennem en årrække haft fokus på området - blandt andet ved at etablere et kontrolpanel i samarbejde med Fagforbundet 3F, der er faglig organisation for chauffører og har overenskomst på området.


Fyens Stiftstidende skriver videre, at kontrolpanelet  fra 2021 til 2023 har kontrolleret 25 vognmænd. 


Ud over den fyrede vognmanden har kontrollen betydet, at syv vognmænd skulle efterbetale pension  og tre skulle efterbetale løn til ansatte chauffører.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny letbanestrækning i Hovedstaden åbner 22. august
- Persontransportorganisation siger velkommen til den nye transportminister
- Lørdag holder letbanetogene i Odense stille
- Projekt om behovsstyret transport på Mors får tilskud på to millioner kroner
- Årsberetning fortæller om stor tilfredshed med chaufførernes kørsel
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Ny regering vil gøre det gratis for unge at køre med bus og tog
- Danmark har fået en ny regering
- Kollektiv transport er en forudsætning for sammenhængskraft
- Passagertallet steg med godt ti procent i lufthavn på Djursland
- Passagertallet nåede nyt højdepunkt i lufthavnen på Amager

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst