Viborgvirksomhed med fokus på transportinformationer vandt initiativpris
Onsdag 29. november 2023 kl: 13:37
Af: RedaktionenViborg-virksomheden Adibus, der leverer løsninger til intelligent flådestyring, passagertælling og digital skiltning og dermed hjælper operatørerne med at optimere deres drift, er blevet anerkendt for sin indsats med DI's Initiativpris 2023 for DI Silkeborg-Viborg
Adibus A/S, der udbyder digitale IT-systemer til busser og tog, har seneste med støtte fra Innovationsfonden udviklet ChargePlan-systemet, der er et nyt og innovativt system til intelligent opladning. Teknologien markerer, at Adibus også er på vej ind på på fragt- og lastbilmarkedet samt andre områder, hvor styring af en flåde af eldrevne køretøjer er afgørende.
Interesserede kan læse mere om Adibus og initiativprisen i Magasinet Bus 11 - 2023, der udkommer i denne uge, og som kan bestilles her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
- Køretøjer under opbygning bliver fritaget for nye regler
- El-drevne lastbiler skal køre fast mellem Skåne og Jylland
- Polsk registreret lastbil havde fire paller med ulovlige puff bars på ladet
- Den ene ud af tre onboard-enheder udløser tre gange så mange bøder
- Palletyve i polsk varebil var rumænske
- Flytteforretning bliver en del af større transportkoncern
- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




