Viborgvirksomhed med fokus på transportinformationer vandt initiativpris
Onsdag 29. november 2023 kl: 13:37
Af: RedaktionenViborg-virksomheden Adibus, der leverer løsninger til intelligent flådestyring, passagertælling og digital skiltning og dermed hjælper operatørerne med at optimere deres drift, er blevet anerkendt for sin indsats med DI's Initiativpris 2023 for DI Silkeborg-Viborg
Adibus A/S, der udbyder digitale IT-systemer til busser og tog, har seneste med støtte fra Innovationsfonden udviklet ChargePlan-systemet, der er et nyt og innovativt system til intelligent opladning. Teknologien markerer, at Adibus også er på vej ind på på fragt- og lastbilmarkedet samt andre områder, hvor styring af en flåde af eldrevne køretøjer er afgørende.
Interesserede kan læse mere om Adibus og initiativprisen i Magasinet Bus 11 - 2023, der udkommer i denne uge, og som kan bestilles her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


