Partier til venstre for regeringen er bekymrede for udhuling af turistbuschaufførers arbejdsvilkår
Torsdag 30. november 2023 kl: 13:58
Af: RedaktionenTransportminister Thomas Danielsen (V) har for lave vægtninger om arbejdsvilkår og færdselssikkerhed i sit mandat angående turistbuschauffører kørehviletider, mener SF, Enhedslisten og løsgængeren Theresa Scavenius. De to partier og løsgængeren udtrykker deres bekymring for udhuling af turistbuschaufførers arbejdsvilkår, da et EU-forslag om smidigere regler for turistchauffører er i slutfasen
SF og Enhedslisten stemte imod, da de øvrige medlemmer af Europaudvalget fredag 3. november godkendte forhandlingsmandatet til forhandlingerne om EU-kommissionens revision af forordningen om smidigere køre- og hviletidsregler for chauffører, der udfører lejlighedsvis kørsel med personer.
Interesserede kan læse mere i Magasinet Bus 11 - 2023, som kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Eksamensbusser kører igen
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Kinesisk bilproducent er klar med første serieproducerede robotaxi
- På Sjælland kan man nu følge busserne på et livekort
- Nedfaldne køreledninger ramte 24 togsæt og 7 lokomotiver i april
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Mobilitetsplan i Aarhus mangler finansiering
- Taxiselskab udvider på Fyn
- Lufthavn tager ny sikkerhedskontrol med 20 spor i brug
- Sporarbejde på Fyn og Sjælland betyder bustransport i pinsen
- Det er gået op og ned 18.000.000 gange
- Uddannelsesinstitution tager mod elever i nye busser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


