Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
OVER TRE MILLIONER LØNMODTAGERE:

Beskæftigelsesministeren kommenterer lønmodtagerbeskæftigelsen

Tirsdag 21. november 2023 kl: 10:30
Af: Redaktionen

- Endnu en gang oplever vi rekord i beskæftigelsen, der er steget i stort set alle måneder over de seneste to år. Det går godt for dansk økonomi og for virksomhederne, og mange på kanten af arbejdsmarkedet er nu også kommet i job, siger beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en kommentar til de seneste tal for beskæftigelsen i Danmark

I september 2023 var der 3.003.000 lønmodtagere i job. Det var 3.100 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden september 2022 er der samlet set kommet 34.200 nye beskæftigede til.


Ser man på den private sektor, kom der 2.900 flere lønmodtagere fra august til september. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte.


- Endnu en gang oplever vi rekord i beskæftigelsen, der er steget i stort set alle måneder over de seneste to år. Det går godt for dansk økonomi og for virksomhederne, og mange på kanten af arbejdsmarkedet er nu også kommet i job, siger Ane Halsboe-Jørgensen og fortsætter:


- Vi har i regeringen et mål om, at vores arbejdsmarked bliver endnu mere rummeligt. Vi skal have flere af de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse, med i arbejds- eller uddannelsesfælleskabet, flere indvandrere skal i job, og flere ledige skal uddannes og efteruddannes.


Interesserede kan læse mere om de seneste tal for beskæftigelsen fra Danmarks Statistik her:

Antallet af lønmodtagere er steget med godt en procent på et år




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Fær­ge­re­de­ri­er­nes bestyrelse har fået nyt medlem
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Genanvendelsesvirksomhed har lastet 13.000 ton jernskrot fra ny kajplads i Aalborg
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Stort batteri i færgehavn skal sikre stabil forsyning
- Indiske skibs­op­hug­nings­fa­ci­li­te­ter kan blive EU-godkendt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst