Schweizisk speditionsfirma bliver en del af dansk koncern
Mandag 13. november 2023 kl: 12:41
Af: RedaktionenFra årsskiftet byder Leman Group, der har hovedsæde i Greve syd for København, det schweiziske speditionsfirma Nauta SA velkommen som en del af gruppen. Integrationen af Nauta SA markerer Leman’s strategi om at udvide sin tilstedeværelse og ekspertise på verdensplan
Nauta SA, der har hovedkontor i Pratteln i Schweiz, blev grundlagt i 1947 og har opbygget et ry som en pålidelig speditions- og logistikvirksomhed. Nauta har et stærkt brand i Schweiz, og derfor vil de 80 nye kolleger, fordelt på seks kontorer, indtil videre fortsætte under Nauta-brandet, men som en del af Leman-koncernen med fuld adgang til alle koncernens ressourcer.
- Med integrationen vil vi styrke vores position som en global speditionsvirksomhed og opnå betydelige forretningsfordele. Begge virksomheder, Nauta og LEMAN, deler bemærkelsesværdige ligheder i deres forretningsmodeller, og Nautas sunde og solide natur som en etableret aktør i branchen åbner betydelige muligheder for synergier og styrkelse af Leman’s position på det internationale marked, siger Bo Lindberg Andersen, der er koncernchef hos Leman A/S.
For Nauta betyder integrationen, at det schweiziske selskab som en del af Leman Group får adgang til en global kundeportefølje og de positive fordele, der følger med.
- Integrationen med Leman giver også store fordele, da vi bliver en del af et globalt netværk, der åbner døre til nye samarbejdsmuligheder, udvidede ressourcer, støtte fra Leman-koncernen og øget ekspertise. Alt i alt ser vi meget positivt på de nye muligheder, siger Rene Wernli, der er administrerende direktør for Nauta SA.
Hos Leman peger man på, at begge virksomheder er i gang med at ændre deres forretningsmodeller i retning af at blive mere moderne og mere menneskecentrerede med et øget fokus på fleksibilitet, balance mellem arbejde og fritid, frihed og tillid som fælles værdier.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbil med tre-benet stjernemærke får fem sikkerhedsstjerner
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Transportvirksomhed i Odense er vokset ud af sine rammer
- 57 bilister blev taget i at bryde færdselsloven - tre overhalede via nødsporet
- Batterielektrisk trækker fra Kina får fem sikkerhedsstjerner
- Varebiler og pickup kom fra Kina med bedst sælgende modeller
- Transportfond har udpeget nyt bestyrelsesmedlem
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Chauffører i lange vogntog har fået plads til at koble om ved Odense
- Andelen er steget fra knap fire procent til godt syv
- Forskellen på nummer et og to er på 13
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




