Transportministeren indfører sanktionsfri periode
Onsdag 27. september 2023 kl: 11:09
Af: RedaktionenPå grund af leveringsudfordringer har transportminister Thomas Danielsen (V) besluttet, at det indtil nytår ikke vil medføre bøder, hvis man ikke opfylder kravet om at have installeret den nyeste version af den smarte takograf i sin bus eller lastbil
Som en del af EU’s Vejpakke blev det besluttet, at alle ny-indregistrerede busser og lastbiler, som kører under køre- og hviletidsreglerne, skal have installeret den nyeste version af den smarte takograf af anden generation - kaldet ”V2G2” senest 21. august 2023.
Men leveringsproblemer hos takografproducenterne betyder, at flere importører, forhandlere og vognmænd ikke har kunnet skaffe takograferne og dermed leve op til kravet om at få dem installeret i nye køretøjer.
Flere lande i EU har derfor indført såkaldte midlertidige sanktionsfrie perioder, indtil leveringssituationen normaliseres.
Transportminister Thomas Danielsen (V) oplyste i sidste uge, at Danmark følger trop og indfører en sanktionsfri periode, som gælder til og med 31. december 2023. Det betyder, at nye busser og lastbiler alligevel må tages i brug, selvom de ikke er udstyret med den nyeste generation af takografer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand har fået en trailer til tunge kornlæs
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Transport- og logistikkoncern har sat kinesisk el-lastbil i daglig drift
- Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet
- Hvid trækker hentede rød fire-akslet asfalt tiptrailer
- Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Transportmesse i Hannover blev besøgt af 140.000
- Bilist kørte ind i gående skraldemand
- Bokstrailere med tre aksler kan trække en trailer
- Sværtransport holdt på bro i Nordsverige i to uger
- Knap tre procent er batteri-elektriske
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




