Lange busser blev plusset til den kollektive transport i Aalborg
Mandag 25. september 2023 kl: 13:55
Af: Redaktionen
(Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset)
Lørdag 23. september blev Danmarks længste busser officielt indviet i Aalborg. Dermed kan mennesker, der vil køre kollektivt mellem den vestlige og østlige del af Aalborg, komme med de ekstra lange Plusbusser
De batteri-elektriske og knap 25 meter lange Plusbusser, der er leveret af polske Solaris, har plads til over 150 passagerer og er de første af sin slags i Danmark.
De nye Plusbusser markerer den store omstilling, som den kollektive transport i Aalborg har gennemgået i de seneste år. Samtlige 121 bybusser i Aalborg kører i dag på el, hvilket vil skære 7.000 ton CO2 væk. Dermed er målet om emissionsfri bybusdrift opnået syv år tidligere end planlagt, og der derfor tale om den største grønne totalomstilling af bybusdrift i Danmark.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lufthavn fløj ud af 2025 med forbedret indtjening
- Buschauffør anker fængselsdom
- Femte metro-linie sendes i udbud
- Nyt udstyr kan vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas
- Billige busbilletter i Vejle bliver solgt til 15 kroner
- Magasinet Bus 6 - 2026 er udkommet
- Danmarks første letbane har søgt om ny typegodkendelse
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- Togdrift bliver ført videre i særskilt selskab hos anden operatør
- Politiet tjekkede studentervogne
- Togoperatør mangler penge - anden togoperatør tager over
- Målrettet indsats skal få flere unge til at køre sammen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




