Politisk flertal i Aarhus sætter gang i grøn mobilitetsplan
Fredag 22. september 2023 kl: 09:31
Af: RedaktionenTorsdag blev 29 ud af de 31 folkevalgte politikere i Aarhus Byråd enige om næste års budget. Et af mange punkter var, at der skal sættes gang i en mobilitetsplan
Punktet er et af tre elementer, der skal være med til at sikre, at Aarhus Kommune på klimaområdet når de nødvendige CO2-reduktioner frem mod 2030. De tre punkter er:
- En ny klimastrategi
- En grøn mobilitetsplan
- En styrket klimaøkonomisk tilgang
Det rummer også en finansiering via en målretning af klimamidlerne, som samlet udgør 50 millioner kroner.
Enhedslisten og et enligt medlem uden for partierne står uden for budgetaftalen, der formelt skal vedtaget på et byrådsmøde onsdag 11. oktober.
.jpg)
© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Irsk lavprisflyselskab er tilbage med base i København
- Tidsplanen for elektriske tog er ændret
- Passagertal i sydjysk lufthavn når ny rekord
- Ændringsbekendtgørelse om årlig regulering af minimumstimesatser for aflønning af chauffører er udstedt
- Fredag 1. december 2023 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Trafikselskab fyrede flextrafikvognmand
- Gurli Refsgaard glæder sig til endnu en dag bag rattet
- Partier til venstre for regeringen er bekymrede for udhuling af turistbuschaufførers arbejdsvilkår
- Batteri-elektriske chassiser fra Volvo Busser er basis for spansk bybusproduktion
- Magasinet Bus 11 - 2023 er udkommet
- Dansk og svensk statsstøtte til rekapitalisering af SAS har fået ny EU-godkendelse
- Ladeinfrastrukturen til personbiler har overhalet forventningerne
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |