Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kranen er kompakt og kommet til Vendsyssel

Torsdag 8. juni 2023 kl: 11:39
Af: Redaktionen

Kranen er kompakt og kommet til Vendsyssel

Opbyggervirksomheden Sawo, der eksempelvis også forhandler medbringertrucks og selvkørende kompakte kraner, har fornyligt leveret en Hoeflon C6-kompakt-kran til Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning A/S, der har hjemsted i Hjørring

Hoeflon C6-kranen er en kompaktkran i 6 tm-klassen med fire støtteben, som hydraulisk sænkes ned via fjernbetjening. Fjernbetjeningen er til alle hydrauliske funktioner og har en rækkevidde på 250 meter. 


Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning A/S har valgt at få en fly-jib med til kranen, så den får en lodret rækkevidde på 17 meter. Dertil kommer et hydraulisk spil med kapacitet på 3.000 kg.


Som en ekstra funktion er kranen leveret med Hoeflink-systemet, der overvåger alle kranens bevægelser og giver Sawo mulighed for at yde fjernsupport på kranen. 


Hoeflon-kranen har en dieselmotor, men også el-motor, som giver mulighed for at drive kranen via 230V strømudtag.


Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning A/S i Hjørring beskæftiger godt 250 medarbejdere.








Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbil dryssede jord og småsten på Sydmotorvejen
- Mandag var logistikkens dag i Odense
- Tysk transportkoncern har taget nybygget filial i Sverige i brug
- Bokstrailer kan læsses både bagfra og fra siden
- Lastbilglade drenge udløste alarm
- Nyt logistikcenter får solceller på taget og robotter som medarbejdere
- Alkoholpåvirket chauffør sov i sin lastbil med motoren i gang
- Trailer med gående gulv er ude på 15 meter
- Havneselskab ser nye muligheder med en tredie havn
- Fire halmballer for meget på ladet kostede 1.050 euro
- Spansk lastbilchauffør kørte 128 km i timen med defekt bremse
- Mindre transportfirma i Silkeborg er endt i Skifteretten

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst