Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udenlandsrejsende fik passagertallet op

Tirsdag 6. juni 2023 kl: 13:59
Af: Redaktionen

Med et samlet passagertal på 52.607 i maj rundede Aarhus Airport på Djursland 200.000 passagerer i 2023. Knap 40.000 gæster rejste gennem Aarhus Airport til eller fra internationale destinationer

Set i forhold til maj i 2019 viser passagertallene for internationale passagerer en fremgang på 28 procent. Det samlede passagertal i maj i år endte på 52.607, hvilket overstiger antallet af rejsende i 2019 med 8,5 procent. Samtidig nåede lufthavnen ved Tirstrup på Djursland op over 200.000 passagerer i årets første fem måneder.


Lotta Sandsgaard, der er administrerende direktør i Aarhus Airport, peger på, at indenrigsflyvningerne til København fortsat afventer at opleve lignende vækstrater. Det skyldes, at SAS endnu ikke er oppe på samme frekvens og kapacitet som i 2019. Samtidig udfordrer flyvelederkrisen indenrigsrutens positive udvikling og tidstabeller.


- Flyvelederkrisen i København giver desværre lidt turbulens i flytiderne, og det er især kedeligt for vores indenrigspassagerer, som måske skal rejse videre ud i verden. På de direkte internationale ruter til og fra Aarhus ligger vi til gengæld med en høj punktlighed på planmæssige afgange og ankomster, og vi går de travle sommermåneder i møde med ro i maven, siger Lotta Sandsgaard.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 30 millioner kroner skal gavne fremtidens uddannelse, grøn mobilitet og miljø
- Passagerne er tilfredse med flextrafikken i Region Midtjylland
- Natbusser holder klar til julens fester
- Rigsrevisionen undersøger anskaffelse af nye el-tog
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Ekstra afgange har fået flere til at tage med letbanen
- Politiet i Aarhus satte fokus på taxier
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst