Udenlandsrejsende fik passagertallet op
Tirsdag 6. juni 2023 kl: 13:59
Af: RedaktionenMed et samlet passagertal på 52.607 i maj rundede Aarhus Airport på Djursland 200.000 passagerer i 2023. Knap 40.000 gæster rejste gennem Aarhus Airport til eller fra internationale destinationer
Set i forhold til maj i 2019 viser passagertallene for internationale passagerer en fremgang på 28 procent. Det samlede passagertal i maj i år endte på 52.607, hvilket overstiger antallet af rejsende i 2019 med 8,5 procent. Samtidig nåede lufthavnen ved Tirstrup på Djursland op over 200.000 passagerer i årets første fem måneder.
Lotta Sandsgaard, der er administrerende direktør i Aarhus Airport, peger på, at indenrigsflyvningerne til København fortsat afventer at opleve lignende vækstrater. Det skyldes, at SAS endnu ikke er oppe på samme frekvens og kapacitet som i 2019. Samtidig udfordrer flyvelederkrisen indenrigsrutens positive udvikling og tidstabeller.
- Flyvelederkrisen i København giver desværre lidt turbulens i flytiderne, og det er især kedeligt for vores indenrigspassagerer, som måske skal rejse videre ud i verden. På de direkte internationale ruter til og fra Aarhus ligger vi til gengæld med en høj punktlighed på planmæssige afgange og ankomster, og vi går de travle sommermåneder i møde med ro i maven, siger Lotta Sandsgaard.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Nordjyllands Politi advarer mod pirattaxier i Aalborg
- Politiet på Sjælland har anholdt en flextrafik chauffør for blufærdighedskrænkelse
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Mand og kvinde blev varetægtsfængslet på grund af smuglercigaretter
- Lufthavnsselskab på Djursland sælger bygninger og arealer
- Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Letbane og busser får flere afgange i nattetimerne
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Trafikselskab indsætter flere afgange og åbner ny expresbusrute
- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




