Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet blitzede 40 bilister blitzet ved vejarbejde - syv står til frakendelse af kørekortet

Fredag 26. maj 2023 kl: 10:13
Af: Redaktionen

Østjyllands Politi konstaterede onsdag aften og natten til torsdag, at bilister på Motorvej E45 nord for motorvejskrydset Aarhus Vest stadig har svært ved at forstå, hvad tallet 50 på skiltene ved vejarbejdet på stedet betyder

Østjyllands Politi gennemførte onsdag aften og nat mellem klokken 21.15 og klokken 03.00 - ligesom de foregående to dage - en målrettet fartkontrol på strækningen, hvor den tilladte hastighed er 50 km/t. 


I løbet af onsdag aften og natten til torsdag målte politiet 40 bilister, der kørte med for høj hastighed. Syv af bilisterne kørte hurtigere end 71 km/t, og de står derfor til en betinget frakendelse af kørekortet, mens fire bilister får et klip i kørekortet på grund af for høj fart. De øvrige bilister modtager en bøde.


- Tag nu hensyn til vejarbejderne og sænk farten, lyder budskabet fra Østjyllands Politi.


Vejarbejdet står på flere uger endnu, og Østjyllands Politi vil løbende foretage kontroller på strækningen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
- Pakkebud fandt stoffer
- Vækst får sengetøjsvirksomhed til at leje lager ved Horsens
- Veteranlastbilrally kører igen
- Entreprenør har en løsning med tre-akslet city jord tiptrailer
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- Lattergas i større mængder er farligt gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst