Politiet finder 277 stjålne cykler i en svensk lastbil
Torsdag 25. maj 2023 kl: 15:05
Af: RedaktionenOnsdag formiddag klokken 9.21 fandt en baglandspatrulje fra UKA Vest, der en specialenhed i Syd- og Sønderjyllands Politi, en svensk indregistreret lastvil med stjålne cykler for omkring en million kroner. Politiet fandt frem ti den svenske lastbil gennem et internationalt politisamarbejde
Den svenske lastbil var på vej sydpå og blev standset og kontrolleret, inden den nåede til grænsen mellem Danmark og Tyskland. Fundet blev gjort af en patrulje fra UKA Vest i en baglandskontrol på rastepladsen Hylkedal V på Motorvej E45 vest for Kolding.
Politiet har siden 12. maj ændret fokus i grænsekontrollen, så der nu bruges flere resurser i baglandet til en styrket kriminalitetsbekæmpelse. På den baggrund satte et internationalt samarbejde via Europol mellem dansk, norsk og svensk politi UKA Vest på sporet af de mange stjålne cykler. De tre lande gennemfører i øjeblikket en særlig indsats med fokus på omrejsende kriminelle.
Via samarbejdet lykkedes det baglandspatruljen fra UKA Vest at finde og standse lastbilen. Efterfølgende blev der i samarbejde med norsk politi fundet et gerningssted i Norge, hvor de 277 nye cykler viste sig at være stjålet.
Lastbilens litauiske chauffør blev anholdt og fremstillet i grundlovsforhør torsdag formiddag, hvor dommeren varetægtsfængslede ham i fire uger. Chaufføren var i forvejen efterlyst for lignende kriminalitet i Norge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




