Toldstyrelsen fandt 14 kg narko i Hirtshals
Tirsdag 23. maj 2023 kl: 10:11
Af: Redaktionen
Ved en stikprøvekontrol lørdag 6. maj fandt toldere otte kg amfetamin og seks kg hash i en bil på havnen i Hirtshals. Sagen er overgivet til Nordjyllands Politi
Bilen, der skulle om bord på en færge til Norge, blev taget ud til rutinemæssig stikprøvekontrol af Toldstyrelsen på Hirtshals Havn. Bilen viste sig at indeholde i alt otte kg amfetamin og seks kg hash. Det var den forklaring, som bilen fører gav, der undrede tolderne, og derfor valgte de at tage bilen med til yderligere kontrol i en undersøgelseshal.
- Bilen blev gennemsøgt med toldhund, der viste interesse flere steder. Efter nærmere kontrol fandt vi de mange kg narkotika bagerst i bilen og pakket i flere lag vakuum, hvorefter politiet blev tilkaldt, siger kontroldirektør i Toldstyrelsen, Michael Lund.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
- Udenlandsk lastbilchauffør kørte mod færdselsretningen
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




