Formanden fortsætter
Mandag 22. maj 2023 kl: 11:21
Af: RedaktionenLars Jespersen blev genvalgt som formand for Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV), da organisationen holdt generalforsamling i begyndelsen af maj
Der var genvalg til formandskabet, så Lars Jespersen, der er administrerende direktør i SDK Shipping A/S fortsætter som formand, mens de to næstformænd fortsat også er Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping A/S, og Per Jensen, Blue Water Shipping A/S.
Lars Jespersen kunne i sin beretning konstatere, at DSHV bliver stadig stærkere.
- Vi har i det forgangne år fået mere end 10 nye medlemmer og har nu rundet 140 medlemsvirksomheder. Og når man tænker på, at vi ved fusionen i 2020 var 105 medlemmer, og dermed har haft en medlemsvækst på en tredjedel på tre år, ja så er det vist gået nogenlunde, som man siger på jysk, sagde han.
Formanden konstaterede også, at foreningen har politisk medvind.
- Der er stigende forståelse for vores pointe - at hele samfundet kommer i problemer, hvis landets kommuner frit kan nedlægge havne eller lade byerne krybe for tæt på havnene. For så presses virksomhederne ud. Og så ryger forsyningssikkerheden, konkurrencedygtigheden og arbejdspladserne, sagde Lars Jespersen videre.
Han fremhævede blandt andet udpegelsen af nationale interesser i havne, som et af de politiske tiltag, der vil gavne branchen.
På generalforsamlingen blev følgende indvalgt i foreningens bestyrelse for en to-årig periode:
- Gustav Jakobsen, Schultz Shipping
- Henrik Otto Jensen, NW Group
- Ronnie Hulstrøm, Baltic Shipping Company
- Eigil Schjønning, Visikrer
- Ulf Stephenson, Holship
- Kim Fynbo Nielsen, Dansk Natursten
Syv andre bestyrelsesmedlemmer blev valgt i 2022 for en toårig periode og fortsætter:
- Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping
- Jesper Hansson, Svane Shipping
- Per Jensen, Blue Water Shipping
- Lars Jespersen, SDK Shipping
- Bøje Kjær, DLG
- Peter Møller, Saga Shipping
- Jens Toft, Danish Agro
Den ordinære generalforsamling i Danske Shipping- og Havnevirksomheder fandt sted 3. maj på DFDS' »Pearl Seaways«, mens den lå ved kaj i Københavns Havn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Knap halvdelen af distributionslastbiler er ikke sikre
- Elektrisk varebil fra Kina kører ud i nyt design
- Mejerikoncern har også fået elektriske lastbiler fra Holland
- Lastbilchauffør fik fjernet ulovligt gitter for tredje gang
- Solo-uheld endte med død
- Svensk mand uden lastbilkørekort sad bag rattet i lastvognstog
- Medlemmer sender stadig vejafgiftsbøder til transportorganisation
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Lastvognstog med kartofler på ladet kørte op i bus
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Vognmand i Nordjylland tog to en slags og en tredie af en anden
- Storebæltsbroen skal løftes 84 gange
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




