Danmark får et nyt lastbilmærke
Mandag 17. april 2023 kl: 13:59
Af: Redaktionen
På den kommende transportmesse i Herning vil Ford Trucks introducere sine lastbiler på det danske marked. Torsdag formiddag vil Ford Trucks fortælle om sine planer for sin indkørsel på det danske marked
Den kommende distributør i Danmark bliver også afsløret, og repræsentanter herfra vil også fortælle om deres planer for at introdukon af lastbilerne til danske kunder.
Ford Trucks udstiller på stand E-4000, hvor den danske importør viser sine produkter, og hvor den to-akslede Ford F-MAX får offisciel dansk premiere.
Ford har det seneste års tid fået registreret flere lastbiler i Danmark, som det har fremgået af vores løbende statistik over nyregistrerede lastbiler.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Østjysk havn håndterede 170.927 teu i årets første kvartal
- Motorvej E45 bliver spærret i aften- og nattetimer
- Skanderborg-vognmand får ny fire-akslet trailer til grus
- En bus og tre lastbiler mistede nummerpladerne
- Fredag 25. april 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportorganisation er fortsat i mod forhøjelsen
- Folketinget har vedtaget at fordoble vejafgiftsbøder
- Flere pakker forbedrede resultat i svensk-dansk postkoncern
- 2.400 flere lønmodtagere var i arbejde i februar
- - Vi har et meget stærkt arbejdsmarked, og det er et godt udgangspunkt
- Vejarbejde betyder færre ulykker på motorvej
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |