Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lufthavnen i Karup genåbner 17. april

Mandag 3. april 2023 kl: 04:00
Af: Redaktionen

Fra og med mandag 17. april genoptager flyselskabet, DAT, flyvningerne mellem Midtjyllands Lufthavn ved Karup og Københavns Lufthavn på Amager. Der har ikke været ruteflyvninger ti og fra Karup siden 9. december sidste år, hvor DAT indstillede flyvningerne

Siden december er der blevet arbejdet hårdt på at skabe vilkår, der gør, at flyvningerne kan genoptages. Derfor var det også en tilfreds bestyrelsesformand og borgmester i Viborg Kommune, Ulrik Wilbek (V), der på et pressemøde i lufthavnen fredag i sidste uge kunne offentliggøre, at ruten mellem Midtjyllands Lufthavn og Københavns Lufthavn genoptages fra og med mandag 17. april 2023.


- Ruten mellem Midtjyllands Lufthavn og København er vigtig for mange jyske virksomheder, og derfor er jeg glad for, at flyvningerne nu genoptages. Samtidig håber jeg, at det lokale erhvervsliv vil bakke op om ruten, så den er sikret en god stabil økonomi mange år fremover. Ikke mindst fordi DAT har tilpasset ruteprogrammet, så det nu passer bedre til erhvervslivets behov, siger Ulrik Wilbek.


Reducerede omkostninger
Ligesom tidligere er det DAT, der bliver operatør på ruten. Men der er gjort meget for at sikre, at ruten fremover bliver mere attraktiv at beflyve. Blandt andet har SVM-Regeringen fundet 4,2 millioner hvert år i de næste to år - et beløb, der blandt andet skal gå til sikkerheden i lufthavnen.


- Jeg er taknemmelig for, at transportministeren hele tiden har bakket op om Midtjyllands Lufthavn, ligesom jeg takker de øvrige partier, der har besluttet at tilføre penge til lufthavnen, siger Ulrik Wilbek.


Han understreger dog, at det ikke ændrer ved, at der også skal reduceres markant i omkostningerne for at sikre økonomien i Midtjyllands Lufthavn på lang sigt.


- I forbindelse med den midlertidige lukning er alle medarbejdere blevet afskediget. Der går nu en proces i gang for at vurdere personalebehovet i forhold til det nye ruteprogram. Da der vil være opgaver, der fremover vil skulle løses anderledes, vil ledelsen i Midtjyllands Lufthavn i begyndelsen af ugen mødes for at planlægge et forløb for hurtigst muligt at kunne give alle medarbejdere en afklaring på deres ansættelsesmæssige situation. Derudover kigger vi på en række muligheder for at reducere driftsomkostningerne på bygningssiden, siger Ulrik Wilbek.


DAT flyver på ruten med op til otte afgange dagligt og med en forbedret ruteplan. Flyvetiden er på 50 minutter. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ambassadør klipper snoren til ny Tyrkiet-rute fra lufthavn tæt på Aarhus
- Lufthavn på Djursland forhandler med en ny international investor
- Speditør køber op i Canada
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Flere rejste via Limfjordslufthavn i april
- En transportkoncern gennemfører køb af en anden
- Luftfartschef bliver ny vicedirektør i Trafikstyrelsen
- Transportkoncern har fået godkendt opkøb og ændrer i ledelsen
- Forskellen mellem de rigeste og de fattigste er på 10 ton CO2 årligt
- Lufthavn ved Limfjorden er en af Danmarks bedste arbejdspladser
- Dansk pensionskasse besidder indirekte 59,4 procent af aktierne i Storaktionærmeddelelse
- EU-Kommisssionen godkender dansk opkøb af tysk transportkoncern

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst