Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

"Vejafgift" kostede 42.500 kroner for 17 dage

Tirsdag 21. marts 2023 kl: 16:00
Af: Redaktionen

Tungvognscenter Syd, der har hjemsted hos Sydøstjyllands Politi kontrollerede i sidste uge i samarbejde med Tungvognscenter Øst fra Sjælland 104 lastbiler. En udenlandsk chauffør havde undladt at sørge for at betale vejbenyttelsesafgift i Danmark for 17 dage. Normaltaksten for 17 dage er ifølge Skatteministeriet 89 kroner pr dag, men mange gange større, hvis man ikke har betalt

Den udenlandske lastbil, hvor der ikke var betalt vejbenyttelsesafgift for at køre i Danmark, blev taget under en kontrol på Kalbygård Skov Rasteplads på Rute 15 mellem Aarhus og Silkeborg.


Kontrollen viste, at der ikke var betalt vejbenyttelsesafgift i 17 tilfælde inden for de seneste 28 dage. Politiet udstedte derfor en bøde på 42.500 kroner.






Klik venligst

© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny ejer betyder nyt navn til renovationsselskab
- Fredag 8. december 2023 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Brandevognmand tager har fået ny fire-akslet tiptrailer til tunge læs
- Ny kran kom i arbejde med det samme
- EU-forslag inderholder tegn på forbedring af ansvaret for dyrs transportegnethed
- Trafikrekorder med personbiler og busser på begge broer bidrager til godt resultat
- Ny postlov fører til ændringer i PostNord i Danmark
- Svensk-Dansk postkoncern skal have ny direktør i Sverige
- Pensionsselskab dropper aktier i Tesla
- Bekendtgørelse åbner for lastbiler med plads til mere
- Vognmandsformand er valgt som arbejdsgiverformand
- Nye regler for eksamenskørsel træder i kraft fra årsskiftet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst