Britisk leasing-selskab bestiller 1.500 lastbiler - flest med dieselmotorer
Tirsdag 21. marts 2023 kl: 13:43
Af: Redaktionen
Hollandske DAF har fået en ordre fra britiske Asset Alliance Group på 1.500 nye lastbiler - de fleste vil blive leveret med dieselmotorer, men mindst 75 vil være fuldelektriske lastbiler. Asset Alliance Group er Storbritanniens førende selskab for kort- og langtidsudlejning og kort- og langtidsleasing af lastbiler
Ordren består af en blanding af New Generation DAF XF og XG trækkere til langturstransport og tung transport samt DAF LF og DAF XD lastbiler med elektriske og med dieseldrevne drivlinjer til distributions- og erhvervssegmentet. Lastbilerne skal leveres over de næste tre år.
Ordren inkluderer komplette DAF reparations- og vedligeholdelsespakker, og lastbilerne vil blive vedligeholdt via DAF's forhandlernetværk, der opererer fra over 130 steder i Storbritannien og Irland.
I forbindelse med ordren fremhæver DAF, at virksomhedens nye XD og XF Electric lastbiler vil komme i produktion i løbet af foråret. Begge køretøjer bliver udstyret med Paccar e-motorer, som i kombination med modulopbyggede batteripakker kan give en rækkevidde uden emissioner på op til 500 kilometer. DAF's elektriske LF-serie kan give en rækkevidde på omkring 270 kilometer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





