Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
DOM I RETTEN I ROSKILDE:

Lettisk transportvirksomhed var ansvarlig for chaufførers brud på regler

Torsdag 16. marts 2023 kl: 09:47
Af: Redaktionen

En lettisk transportvirksomhed er ved Retten i Roskilde blevet idømt en bøde på 450.000 kroner. Retten fandt, at firmaet som arbejdsgiver var ansvarlig for de overtrædelser af blandt andet køre- og hviletidsreglerne, som flere af virksomhedens chauffører var blevet taget i

Sagen startede i oktober 2020, hvor tungvognsspecialisterne hos Færdselsafdelingen i Midt- og Vestsjællands Politi rutinemæssigt standsede en lastbil fra den lettiske virksomhed på Motorvej E20 ved Karlslunde syd for København. Under kontrollen konstaterede politiet, at det førerkort, som sad i lastbilens takograf, ikke stemte overens med den chauffør, der sad bag rattet.


Hans førerkort blev til gengæld fundet pakket ind i sølvpapir under måtten i lastbilens førerhus. 


På den baggrund blev firmaet tiltalt for at være ansvarlig for, at tre af dets chauffører gentagne gange havde kørt på andres førerkort og ikke havde efterlevet kravene til chaufførers hviletid. 


Retten fandt på den baggrund, at der var tale om særligt skærpende omstændigheder og idømte firmaet en bøde på 450.000 kroner. Det lettiske firma havde under sagen nægtet sig skyldig, da man ikke mente sig ansvarlig for chaufførernes kørsel. 


To af chaufførerne har tidligere haft deres sager for Retten, hvor den ene blev idømt en bøde på 74.000 kroner og 30 dages betinget fængsel, mens den anden blev idømt en bøde på 67.500 kroner og 20 dages betinget fængsel. 


Politiet har tilbageholdt to af firmaets lastbiler, som vil blive frigivet, når bøden bliver betalt.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner
- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere
- Fredagens retssag med fire vognmænd er aflyst
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst