Palletyve blev filmet på overvågningskamera
Onsdag 15. marts 2023 kl: 11:45
Af: RedaktionenKlokken fem onsdag morgen kontaktede personalet i et firma på Korskildemark mellem Greve og Karlslunde politiet, da en alarm fra videoovervågningen ved firmaet var gået i gang. En fremmed varebil med to mænd var uberettiget på stedet, hvor mændene tilsyneladende læssede paller ind i varebilen
Politiet kørte til firmaadressen, hvorfra varebilen var forsvundet. Men under den senere eftersøgning fandt politiet varebilen i lokalområdet.
I varebilen sad to mænd, der blev identificeret som en 26-årig mand fra København S og en 29-årig mand fra Tyrkiet. I varebilen fandt politiet også over 20 paller, som kunne være stjålet fra den pågældende virksomhed i Korskildemark.
De to mænd blev sigtet for tyveri af pallerne og kortvarigt anholdt i forbindelse med efterforskningen og afhøringerne i sagen.
Mændene kan forvente at høre nærmere fra politiet, når sagen mod dem skal afgøres.
Politiet sørgede for, at de stjålne paller kom retur til firmaadressen i Greve, dermed undgår de sigtede et erstatningskrav i sagen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





