Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportorganisation er klar til transportmesse

Tirsdag 14. marts 2023 kl: 12:12
Af: Redaktionen

ITD, der er en af flere organisatoner på transportområdet, deltager på transportmessen i Herning i april - blandt andet med oplæg på Grøn Transport-scenen om hverdagens grønne omstilling for transportvirksomheder

ITD, der tæller cirka 700 medlemsvirksomheder og i år fejrer 75-års jubilæum, har store forventninger til Transport 2023, som organisationen ikke mindst bruger som mødested for medlemmer.
 

- Messen tiltrækker mange af vores medlemmer, og derfor er det naturligt for os at være på messen, når vi gerne vil være i løbende og tæt dialog med vores medlemmer, siger administrerende direktør i ITD, Stefan K. Schou, som fremhæver, at medlemmerne er eksperterne i deres egne forretninger, og at ITD's medarbejdere er fagspecialisterne, der er sat i verden for at hjælpe medlemmerne. Derfor glæder direktøren sig også til at vise nogle af de nye ting, som er på hylderne hos ITD.


Indlæg og aktiviteter
Af samme grund er der dagligt indlæg og aktiviteter på ITD's stand, som har til formål at klæde de besøgende på i forhold til såvel helt lavpraktiske gøremål som tidens mere diffuse udfordringer.


- Vi tager fat på en hel række emner og ser eksempelvis på, hvor vognmændene sender regninger for afgifter hen, hvordan de rekrutterer, og hvad de kan gøre i forhold til den grønne omstilling, forklarer Stefan K. Schou.


Desuden byder ITD ind med oplæg om hverdagens grønne omstilling på messens Grøn Transport-konference.










Transport 2023 finder sted i MCH Messecenter Herning 20.-22. marts.
 
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst