Tidligere havnedirektør bliver ny luftfragtsdirektør i midtjysk lufthavn
Tirsdag 14. marts 2023 kl: 11:51
Af: RedaktionenLuftfragten i Billund Lufthavn får fra lørdag 1. april ny styrmand, når Nicolai Krøyer, der er kendt fra shipping- og luftfartsbranchen tiltræder som direktør for Cargo Handling Billund Airport. I sin nye stilling skal han sætte retningen for luftfragtsorganisationen i den midtjyske lufthavn, der er under stor udvikling
![]() | |
|
- Luftfragten i Billund Lufthavn formår gang på gang at skabe gode kunderelationer, og herigennem aktivitet og udvikling. Jeg har stor indsigt i industrien fra shipping i Aarhus Havn, og jeg ser frem til at kunne spille ind med min erfaring i en allerede stærk og kompetent cargoorganisation. Det bliver spændende at blive en del af Billund Lufthavn, siger Nicolai Krøyer i forbindelse med sit nye job.
Stærk logistikprofil
Siden Jan Ditlevsen stoppede som cargochef i Billund Lufthavn, er driften blevet håndteret af kundechef, Tonny Hansen og terminalchef, Morten Hansen. Ronny Lilienvald, udviklingsdirektør i Billund Lufthavn har haft det strategiske ansvar for luftfragtsdelen indtil nu, hvor Nicolai Krøyer overtager opgaven.
Jan Hessellund, der er administrerende direktør Billund Lufthavn, ser frem til at byde Nicolai Krøyer med ombord på holdet i Billund Lufthavn.
- Vi har nogle ekstremt kompetente medarbejdere og ledere i Cargo Handling Billund Airport, og nu får vi en ny direktør ind, der skal være med til at sætte endnu mere tempo på den udvikling, som vi allerede ser ind i. Nicolai har stor erfaring at trække på både fra luftfarten, men i særdeleshed fra shipping og logistik. Der er noget fra begge verdner, så vi glæder os meget til at få ham med ombord, siger Jan Hessellund.
Om Nicolai Krøyer:
- Nicolai Krøyer er 52 år og kommer med en strategisk lederbaggrund fra virksomheder inden for shipping, logistik og infrastruktur. Senest som direktør for Aarhus Airport og før det som kommerciel direktør hos Aarhus Havn, hvor han har udarbejdet strategier og efterfølgende implementeret dem i virksomhederne
- Privat bor Nicolai Krøyer i Aarhus med sin hustru og deres to børn
Cargo Handling Billund Airport beskæftiger i dag omkring 150 medarbejdere, håndterer knap 80.000 ton luftfragt årligt og har i corona-tiden sat nye luftfragtsrekorder.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Københavns Lufthavn har fået ny bestyrelse
- Toldere i lufthavn fandt 150 kg cannabis på en uge
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




