Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færdselsstyrelsen udsætter tilsagn om lastbiler med aerodynamiske førerhus og modulvogntog

Fredag 10. februar 2023 kl: 10:32
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen meldte 1. februar ud, at de overordnede regler for dimensioner og vægte samt typegodkendelse af køretøjer tillader brug af aerodynamiske førerhuse - også i modulvogntog

Færdselsstyrelsen er efterfølgende blevet opmærksom på, at der kan være udfordringer i infrastrukturen for modulvogntog, med de længere aerodynamiske førerhuse i kombination med modulvogntogene


Derfor udsætter Færdselsstyrelsen ind til videre - med beklageligvis - tilsagnet om, at aerodynamiske førerhuse kan anvendes i kombination med modulvogntog, som overskrider de berammede længder - jævnfør Bekendtgørelse nr. 1076 af 07/11/2008 Bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog.
 

Færdselsstyrelsen er i samarbejde med Vejdirektoratet ved at undersøge forholdene omkring infrastrukturen for modulvogntog med længere aerodynamiske førerhuse nærmere, så det klimavenlige tiltag i videst mulig udstrækning kan anvendes.
 

Færdselsstyrelsen vil melde nyt ud snarest muligt.
 

Politiet er også orienteret om ovenstående.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fredag 13. juni 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportkoncern er tilfreds med 2024
- El-færge er sat i drift
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
- Knap tre ud af fire døde er mænd
- Sættevogne kan synes i udlandet
- - Det er et væsentligt fremskridt for vejgodstransporten
- Flere biler kørte ind i hinanden på motorvej
- Lastvognscenter i Aarhus har fået ny salgskonsulent
- Mindre transportfirma i Dalmose er endt i Skifteretten i Næstved
- Antallet efter fem måneder ligger 4,7 procent under sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst