Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Belgisk busproducent løftede sløret for nye 2023-modeller

Torsdag 1. december 2022 kl: 09:51
Af: Redaktionen

Belgisk busproducent løftede sløret for nye 2023-modeller

Mandag 21. november var der tæppefald for den nye 2023-serie hos Van Hool i byen Koningshooikt nord for Bruxelles, hvor en række europæiske journalister med fokus på bustransport var indbudt som tilskuere. På scenen var Van Hool’s turist og turbus - kaldet T-serien - og efterfølgeren for den tidligere generation af deres T8, T9 og TX-busser - alle singledækkere

Udviklingen af ​​Van Hool T er styret af fire hovedtemaer- design, aerodynamik, komfort og sikkerhed.


Van Hool's designere har lavet et design, som skal holde de næste 10 år, for ”...når man køber en Van Hool-bus, skal den ikke være designmæssigt forældet om måske fem år”, fortæller Jan Van Hool, som er designchef, og som navnet antyder, en del af det familiedrevede firma. 


Og har man sagt T må man også sige A. 


Interesserede kan læse mere om Van Hool's nye turistbusser i Magasinet Bus 11 - 2022, der kan hentes her:









Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brand i teknikhytte betyder færre tog på Vestfyn
- Regeringen vil sikre direkte tog til Struer
- Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser
- Limfjordslufthavn er blevet kåret som Danmarks bedste - fem ud af seks gange
- Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB
- Hjertestartere i tog får ekstra opmærksomhed
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- Busbaner er til busser
- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst