Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Taxametre og kontroludstyr fra før 2018 skal have lov til at blive siddende et år endnu

Tirsdag 29. november 2022 kl: 13:40
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen sender udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om særlige krav til biler til erhvervsmæssig persontransport i høring frem til 5. december. Bekendtgørelsen vil forlænge en overgangsordning for taxa-metre og kontroludstyr

Færdselsstyrelsen har sendt bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om særlige krav til biler til erhvervsmæssig persontransport i høring.


Ændringen sker for at forlænge den overgangsordning, der betyder, at et kørselskontor, når visse betingelser er opfyldt, kan tillade, at der anvendes taxametre og kontroludstyr, der er installeret i bilen inden 1. januar 2018. Ændringsbekendtgørelsen fastsætter, at overgangsordningen bliver forlænget frem til den 31. december 2023.


Færdselsstyrelsen forklarer, at forlængelsen sker på baggrund af leveranceudfordringer af konkret udstyr.
 

Samtidig ændres kravene til, hvordan en taxameterinstallatør eller en godkendt prøvningsinstans, der udsteder en taxameterattest, skal opbevare attesten.
 

Derudover sker der justeringer af mindre karakter - blandt andet, at ”Skat” ændres til ”Skatteforvaltningen” overalt i bekendtgørelsen.
 

Bekendtgørelsen forventes at træde i kraft søndag 1. januar 2023. Høringsfristen er mandag 5. december 2022.


Interesserede kan se udkastet til bekendtgørelsen her:







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- 19-årig mand blev skubbet ud foran et tog - intensiv efterforskning er i gang
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Bybuskørsel i Odense Kommune er sendt i udbud
- Til sommer får natbusser flere afgange
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst