Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Narko-påvirket lastbilchauffør fra udlandet havde "våben" i førerhuset

Mandag 28. november 2022 kl: 10:24
Af: Redaktionen

En 51-årig udenlandsk lastbilchauffør kørte fredag eftermiddag klokken 15.00 i land fra Tysklandsfærgen i Rødbyhavn. Politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster var på havnen og tjekkede, om den 51-årige lastbilchauffør kørte i påvirket tilstand

Narkometertesten slog ud for benzodiazepin, og den 51-årige lastbilchauffør blev anholdt og sigtet for narkokørsel. Ved ransagning i lastbilen fandt toldere en strømpistol, en totenschläger og en peberspray. Derfor blev den 51-årige også sigtet for tre overtrædelser af våbenloven. 


Efter forelæggelse af hele sagen for Udlændingestyrelsen blev den anholdte løsladt lørdag eftermiddag.


Hvad er benzodiazepin:

Benzodiazepiner er medicin, der kan bruges i kortere tid til behandling af søvnløshed og angst. De kan også bruges ved visse neurologiske sygdomme - eksempelvis ved epilepsi.

Hvis man tager benzodiazepiner i længere tid, kan der være en risiko for, at de gradvist mister visse af deres virkninger, og at man bliver afhængig af dem.


Man ved, at Benzodiazepiner kan medføre, at man bliver afhængig og får bivirkninger, der varer i lang tid. De alvorligste ulemper ved benzodiazepiner er:
  • De kan medføre, at man bliver afhængig, dvs. får ubehagelige psykiske og fysiske symptomer, hvis man forsøger at holde op med at tage dem
  • Deres sløvende eller søvndyssende virkning kan blive gradvist svagere, så man skal øge dosis for at opnå samme virkning ("toleransudvikling")
  • De kan misbruges som rusmiddel
  • Hvis man tager dem sammen med alkohol eller stoffer, er virkningen helt uforudsigelig og kan være meget farlig
(Kilde: Sundhed.dk)




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Nyregistreringerne er steget med 32 procent
- Antallet er steget med 746 procent
- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Prisen på dieselolie var højest i januar
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst