Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Beskæftigelse for lønmodtagere steg i september

Mandag 21. november 2022 kl: 12:06
Af: Redaktionen

I september steg antallet af lønmodtagere med 6.300 personer, hvilket svarer til en stigning på 0,2 procent sammenlignet med august. Transportområdet havde eksempelvis en tilgang på 181, hvilket svarer til en fremgang på godt 0,1 procent

I sektoren virksomheder og organisationer er lønmodtagerbeskæftigelsen steget med 5.400, og i offentlig forvaltning og service er antallet af lønmodtagere steget med 900. I september var der 2.971.900 lønmodtagere, når der er taget højde for almindelige sæsonbevægelser


Antallet af lønmodtagere steg i september i 14 ud af i alt 19 brancher. Den største stigning var i branchen industri, hvor lønmodtagerbeskæftigelsen steg med 1.800 personer. Det svarer til en stigning på 0,5 procent. I videnservice, som omfatter juridisk bistand, revision, arkitekt- og ingeniørvirksomhed samt reklamevirksomhed, steg lønmodtagerbeskæftigelsen med 1.700 personer i september, hvilket svarer til en stigning på 0,9 procent. Lønmodtagerbeskæftigelsen i sundhed og socialvæsen steg med 1.400 i september, svarende til 0,3 procent, og i offentlig administration, forsvar og politi steg antallet af lønmodtagere med 1.200 fra august til september, svarende til en stigning på 0,8 procent.


I hoteller og restauranter faldt antallet af lønmodtagere med 500 personer i september, hvilket svarer til et fald på 0,4 procent. I undervisning var der ligeledes et fald på 0,4 procent svarende til 900 færre lønmodtagere. I branchen rejsebureauer, rengøring og anden operationel service faldt lønmodtagerbeskæftigelsen med 500 personer fra august til september. Det svarer til et fald på 0,3 procent.  


Transportområdet beskæftigede ifølge Danmarks Statistik 143.335 personer i juli, 143.843 personer i august og 144.024 personer i september i år. Området var dermed i gruppen af brancher med et stigende antal beskæftigede.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Svensk-dansk postkoncern udsteder endnu en grøn obligation
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
- Postkoncern har genoptaget leveringerne til USA og Puerto Rico for alle kunder
- Forkerte toldangivelser koster virksomhed efterregning på 481.000 kroner
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Logistik-virksomhed i Horsens bliver en del af bornholmsk koncern
- Afskaffelse af modregning får flere ældre til at blive på arbejdsmarkedet
- Motor med stop/start-funktion kan reducere brændstofforbrug og CO2-udledning under kørsel
- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst