Passagertallet i september nåede tæt på 2019-niveau
Mandag 3. oktober 2022 kl: 11:52
Af: RedaktionenSeptember er som regel årets største rejsemåned - både hvad angår erhvervs- og ferietrafikken. I september rejste 144.049 til og fra Aalborg Lufthavn, hvilket var tæt på de 146.488, der rejste til og fra lufthavnen i september 2019 - året før corona-virussen ankom til Europa
- Trafiktallene for september viser den samme store rejselyst, vi så sommeren igennem. Vi har endnu en måned med tocifret vækst i indenrigstrafikken i forhold til 2019, som vidner om stor rejseaktivitet i erhvervslivet, men også et højt niveau af fritidsrejsende, der tager en dag, en weekend eller en uges ferie i København, Aalborg eller på Bornholm, siger lufthavnsdirektør Niels Hemmingsen og fortsætter:
- Vi har samtidig haft en god aktivitet på udenrigsruterne til blandt andet Amsterdam, Malaga og Oslo, men rejseudbuddet har ikke helt kunnet matche efterspørgslen, som også kan ses i de samlede udenrigstal. Nu går vi snart ind i vintersæsonen, hvor vi forventer et stabilt udenrigsprogram, men med én ekstra ugentlig afgang til Malaga.
Niels Hemmingsen peger på, at det er tydeligt, at den traditionelle charterrejse er i høj kurs hos de ferierejsende. Han har en forventning om, at der vil komme en markant større efterspørgsel på denne mere trygge måde at rejse på i fremtiden.
- Den gode rejseoplevelse er for mange lig med at overlade alt praktisk ansvar til et rejsebureau. Efter længere tids ustabilitet på den ene eller anden måde, kommer vi nok til at se endnu flere danske rejsende, der vælger en charter- eller pakkerejse frem for selv at stå med det hele, siger Niels Hemmingsen.
Trafiktal for september 2019-2022 | ||||
2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
Indenrigs | 74.091 | 40.825 | 80.294 | 82.788 |
Udenrigs | 47.065 | 7.430 | 22.145 | 38.651 |
Charter | 25.332 | 4.923 | 11.854 | 22.610 |
I alt | 146.488 | 53.178 | 114.293 | 144.049 |
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag
- Ny enighed aflyste arbejdsnedlæggelser hos norsk kabinepersonale
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Unge kan rejse billigere ved at vælge en passende billetløsning
- Trafikselskab tilbyder gratis transport til festuge i Randers
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Passagertallet i sydjysk lufthavn steg i juli
- Delebilstjeneste samarbejder med kinesisk virksomhed om selvkørende biler
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




