Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tre mænd tiltalt i sag om transport af en større mængde fyrværkeri på hurtigfærge

Fredag 23. september 2022 kl: 11:35
Af: Redaktionen

I december sidste år blev en varebil med en større mængde fyrværkeri stoppet, da den ankom til Rønne med hurtigfærgen fra Ystad. Nu er tre personer tiltalt i sagen, som skal behandles ved Retten på Bornholm 27. september

Varebilen med fyrværkeriet i varerummet blev standset 28. december 2021 i en rutinemæssig kontrol, da den ankom med færgen fra Ystad. Kontrollen viste, at varebilen var lastet med en større mængde fyrværkeri, hvilket ikke var tilladt på den pågældende færgeafgang. Chaufføren blev 29. december 2021 varetægtsfængslet og var frihedsberøvet frem til 24. januar 2022.


På baggrund af den efterfølgende efterforskning er tre personer blevet tiltalt for i forening at have planlagt transporten vel vidende, at det var i strid med gældende regler. De tre personer er tiltalt for en række overtrædelser, herunder overtrædelse af straffelovens paragraf 252, stk. 1, der handler om at forvolde fare for menneskers liv eller førlighed.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for uagtsomt manddrab
- Lastbilparkering på vej i Kalundborg bliver sløjfet
- Lastbilproducent markere 100 år med jubilæumsmodeller

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst