Tre mænd tiltalt i sag om transport af en større mængde fyrværkeri på hurtigfærge
Fredag 23. september 2022 kl: 11:35
Af: RedaktionenI december sidste år blev en varebil med en større mængde fyrværkeri stoppet, da den ankom til Rønne med hurtigfærgen fra Ystad. Nu er tre personer tiltalt i sagen, som skal behandles ved Retten på Bornholm 27. september
Varebilen med fyrværkeriet i varerummet blev standset 28. december 2021 i en rutinemæssig kontrol, da den ankom med færgen fra Ystad. Kontrollen viste, at varebilen var lastet med en større mængde fyrværkeri, hvilket ikke var tilladt på den pågældende færgeafgang. Chaufføren blev 29. december 2021 varetægtsfængslet og var frihedsberøvet frem til 24. januar 2022.
På baggrund af den efterfølgende efterforskning er tre personer blevet tiltalt for i forening at have planlagt transporten vel vidende, at det var i strid med gældende regler. De tre personer er tiltalt for en række overtrædelser, herunder overtrædelse af straffelovens paragraf 252, stk. 1, der handler om at forvolde fare for menneskers liv eller førlighed.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Varebil som chassis med førekabine er elektrisk fra bunden
- To ud af tre tunge lastbiler er svenske
- Bestanden af lastbiler over 16 ton voksede i oktober
- Tyskland vil støtte import af dansk brint
- Fire-akslet trækker kan løfte ret meget ret højt
- EU-Parlamentet har vedtaget forenklinger
- Antallet er kørt frem med 2,6 procent
- Rederi åbner direkte rute mellem Marokko og Nordeuropa
- Tip-trailer kan rumme 37 kubikmeter jord - og andet løst læsset
- Hillerød får motorvej helt til Tulstrup nordvest for byen
- Oktober bød på lidt flere konkurser
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




