Hollandske toldere finder to partier kokain i Rotterdam
Torsdag 22. september 2022 kl: 10:38
Af: RedaktionenTirsdag opdagede toldere i havnen i Rotterdam to partier kokain i skibscontainere, der var ankommet fra udlandet. Samlet fandt tolderne 1.527 kg til en værdi af over 114 millioner euro - over én milliard kroner - på gadeplan
Det første parti på 450 kg bliv fundet i en container med dåser med asparges fra Peru. Dåserne skulle videre til et firma i Spanien. Det hollandske toldvæsen har en formodning om, at kokainen skulle have været smuglet ud af havneområdet i Rotterdam, inden containeren skulle videre til modtageren i Spanien.
Det andet parti på 1.077 kg kokain blev fundet kort efter i en container flydt med guitarer, der skulle videre til et firma i Holland. Det hollandske toldvæsen formoder, at kokainen var blevet anbragt i containeren et sted i Sydamerika.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Færger havde flere fyldte lane-meter i februar
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Politiet undersøger iranskflaget containerskib i Aarhus
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Omniterminal i Aarhus har nået sin fulde længde
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Søfartsstyrelsen næver sikringsniveau i Den Persiske Golf, Hormuzstrædet og Omanbugten
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





